Ասադ. «Սիրիացիները լի են վճռականությամբ՝ երկրում արմատախիլ անելու ահաբեկչությունը»
Սիրիացիները լի են վճռականությամբ՝ իրենց երկրում արմատախիլ անելու ահաբեկչությունը և ծայրահեղական գաղափարախոսությունը։ Այս մասին նախօրեին հայտարարել է Սիրիայի Արաբական Հանրապետության նախագահ Բաշար Ասադը՝ ընդունելով Դամասկոսում իրանական մեջլիսի խոսնակ Ալի Լարիջանիին։
«Հակազդելով ահաբեկչությանը՝ սիրիացիները միաժամանակ կընդլայնեն և կամրապնդեն ազգային համերաշխությունն այնպես, որ այն ընդգրկի Սիրիայի բոլոր շրջանները», – նշել է Ասադը։
Լարիջանը Դամասկոսից սկսել է իր տարածաշրջանային տուրնեն, որի ընթացքում կայցելի նաև Լիբանան և Իրաք։ Ընդունելով մեջլիսի ղեկավարին՝ Սիրիայի Ազգային խորհրդի նախագահ Մուհամմեդ Ջիհադ ալ–Լյահհամն ընդգծել է «աջակցության կարևորությունը, որը փորձությունների ընթացքում Սիրիային ցուցաբերում ենԻրանը և նրա մյուս ընկերները՝ Ռուսաստանը, Չինաստանը և Լատինական Ամերիկայի երկրները»։
«Դա օգնում է սիրիական ժողովրդին դիմակայել ահաբեկչական դավադրությանը, որը տանում են Սիրիայի դեմ իմպերիալիզմի ուժերը և արաբական ռեակցիան», – ընդգծել է նա։

Асад: «Сирийцы полны решимости искоренить в своей стране террор и экстремистскую идеологию»
Сирийцы «полны решимости искоренить в своей стране террор и экстремистскую идеологию». Об этом заявил в воскресенье президент САР Башар Асад, принимая в Дамаске спикера иранского меджлиса Али Лариджани, передает ТАСС.
«Противодействуя терроризму, сирийцы одновременно будут расширять и укреплять процесс национального примирения с тем, чтобы он охватил все районы Сирии», - указал Асад.
Отметим, что Лариджани начал с Дамаска свое региональное турне, в ходе которого он посетит Ливан и Ирак. Принимая главу меджлиса, председатель Народного совета (парламента) САР Мухаммед Джихад аль-Ляххам подчеркнул «важность поддержки, которую оказывают Сирии в период испытаний Иран и другие ее друзья – Россия, Китай и страны Латинской Америки». «Это помогает сирийскому народу противостоять террористическому заговору, который плетут против Сирии силы империализма и арабской реакции», - подчеркнул он.
Иранский спикер отметил, в свою очередь, что Тегеран «поддерживает усилия, нацеленные на налаживание диалога между самими сирийцами без внешнего вмешательства». По словам Лариджани, «диалог сохранит суверенитет Сирии и единство ее сынов».