Պուտին. «Իրավիճակը կսկսի կայունանալ 2015–ի առաջին եռամսյակում»
Այսօր՝ 13:00-ին, Մոսկվայի Միջազգային առևտրի կենտրոնում մեկնարկել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի ամենամյա մեծ մամլո ասուլիսը, որը թվով տասներորդն է։ ՌԴ առաջնորդին հարցեր հղելու հնարավորություն ունի Ռուսաստանից և այլ երկրներից 1259 լրագրող։
Պուտինի հավաստմամբ՝ ՌԴ տնտեսությունում ստեղծված ներկայիս իրավիճակը պայմանավորված է առաջին հերթին արտաքին գործոններով, մասնավորապես՝ էներգակիրների գներով: Սակայն, նրա խոսքերով, ռուսական տնտեսությունն անխուսափելիորեն կհարմարվի նոր իրավիճակին, էներգակիրների ցածր գներին և աճ կարձանագրի։
«Ամենաանբարենպաստ հանգամանքների դեպքում դրա համար կարող է երկու տարի պահանջվել»,–ասել է Պուտինը՝ միևնույն ժամանակ կանխատեսելով, որ իրավիճակը կսկսի կայունանալ 2015–ի առաջին եռամսյակում։
Ըստ ՌԴ նախագահի՝ ՌԴ ԿԲ-ն և կառավարությունը կատարում են բոլոր ադեկվատ քայլերը։ Կենտրոնական բանկի ընդհանուր պահուստները կազմում են 8,3 տրիլիոն ռուբլի, սակայն պետությունը չի պատրաստվում դրանք անհիմն վատնել:

Экономика России стабилизируется и начнет расти максимум через два года - Путин
Сегодняшняя ситуация с российской экономикой, которую уже называют кризисом, продлится не более двух лет. Об этом сегодня заявил президент России Владимир Путин в ходе выступления на большой пресс-конференции.
По его словам, рост экономики через два года неизбежен. «Многое нужно будет сделать с точки зрения диверсификации экономики, потому что сама жизнь заставляет нас это сделать», – сказал Путин. Ситуация, добавил он, в конце концов вернется в нормальное русло.
«Центробанк действует адекватно ситуации», – считает Путин. Хотя кое-что, продолжил он, можно было бы делать и быстрее.
Неизбежно будет проходить структуризация экономики, сказал Путин. «Для того чтобы стабилизировать национальную валюту, нужно зажать рублевую ликвидность, не раздавать золотовалютные резервы, а идти по предоставлению кредитных ресурсов», – полагает Путин.