Ֆրանսիայի Սենատը Պաղեստին Պետության ճանաչմանը հավանություն տվող բանաձև է ընդունել
Ֆրանսիայի Սենատն այսօր ձայների մեծամասնությամբ հավանություն է տվել մի բանաձևի, որը հանրապետության կառավարությանը խորհուրդ է տալիս պաշտոնական մակարդակով ճանաչել Պաղեստին Պետությունը։ Խորհրդարանի վերին պալատում դրական որոշումը հնարավոր է դարձել ձայների նվազագույն տարբերությամբ. փաստաթուղթը ստացել է 154 կողմ, 146 դեմ ձայն։
Տվյալ բանաձևը, առաջարկված կառավարող Սոցիալիստական կուսակցության կողմից, չունի պարտադրող բնույթ և հանդիսանում է առաջին հերթին խորհրդանշական կոչ Ֆրանսիայի քաղաքական ղեկավարությանը։ Բացի պաղեստինյան պետականության ճանաչման պահանջից՝ տեքստում ընդգծվում է անհրաժեշտությունը՝ անցնել Իսրայելի և Պաղեստինի միջև խաղաղ բանակցությունների։

Сенат Франции принял резолюцию, одобряющую признание Государства Палестина
Сенат Франции одобрил в четверг большинством голосов резолюцию, рекомендующую правительству республики на официальном уровне признать Государство Палестина. Об этом сообщает ТАСС.
Положительного решения в верхней палате парламента, где большинство принадлежит правоцентристской оппозиции, удалось достичь с минимальным перевесом – голоса в поддержку документа отдали 154 сенатора при 146 высказавшихся «против».
Данная резолюция, предложенная правящей Социалистической партией, не имеет обязывающего характера и является, прежде всего, символическим призывом к политическому руководству Франции. Помимо требования о признании палестинской государственности в тексте подчеркивается необходимость «без каких-либо отлагательств» перейти к возобновлению мирных переговоров между Израилем и Палестиной.