Ռադան մտադիր է չեղարկել Ուկրաինայի՝ ՆԱՏՕ–ից դուրս կարգավիճակը
Գերագույն ռադան նիստին մտադիր է հաստատել Ուկրաինայի նոր կառավարության ծրագիրը, ինչպես նաև ընդունել Ուկրաինայի՝ ՆԱՏՕ-ից դուրս կարգավիճակի չեղարկումը։
Վարչապետ Արսենի Յացենյուկը կառավարության ծրագիրը ներկայացրել է երեքշաբթի, որից հետո այն փոխանցվել է Ռադայի պատգամավորներին։
«Կառավարության գլխավոր խնդիրը 2015 թվականին՝ ողջ մնալ», – ասել է նա, ինչով էլ բացատրել է ընտրված միջոցները, մասնավորապես՝ ավելացնել էներգաօգտագործման և էներգատարների սակագները շուկայական մակարդակի, կրճատել հարկերի քանակը՝ 22-ից դարձնելով 9-ը։ Յացենյուկը նշել է նաև պետծախսերի և պետական ապարատի կրճատման մասին 10 տոկոսով, ինչպես նաև պետական աշխատավարձերի բարձրացման, բանակի բյուջեի ավելացման՝ ՀՆԱ–ի 5%–ի չափով։ Յացենյուկը շեշտել է, որ կառավարության ջանքերն ուղղված են Ուկրաինայի անդամակցությանը Եվրամիությանը։
«Կառավարության գլխավոր խնդիրը 2015 թվականին՝ ողջ մնալ», – ասել է նա, ինչով էլ բացատրել է ընտրված միջոցները, մասնավորապես՝ ավելացնել էներգաօգտագործման և էներգատարների սակագները շուկայական մակարդակի, կրճատել հարկերի քանակը՝ 22-ից դարձնելով 9-ը։
Յացենյուկը նշել է նաև պետծախսերի և պետական ապարատի կրճատման մասին 10 տոկոսով, ինչպես նաև պետական աշխատավարձերի բարձրացման, բանակի բյուջեի ավելացման՝ ՀՆԱ–ի 5%–ի չափով։

Рада намерена отменить внеблоковый статус Украины
Верховная рада Украины на пленарном заседании намерена утвердить программу деятельности нового правительства Украины, а также принять закон об отмене внеблокового статуса Украины. Об этом сообщает ТАСС.
Программу кабинета министров премьер Арсений Яценюк представил во вторник, после чего документ был передан депутатам Рады.
«Главная задача правительства в 2015 году – выжить», - сказал он, чем пояснил непопулярные меры, на которые вынуждено пойти руководство страны в ближайшее время.
Документ, предусматривающий краткосрочные действия для реформирования страны на 2015-2016 годы, предлагает, в частности, повысить тарифы на энергопотребление и энергоносители до рыночного уровня, урезать количество налогов с 22 до 9, а единый социальный взнос поэтапно сократить с 41 до 15 процентов.
Яценюк также анонсировал сокращение госрасходов и госаппарата на 10 процентов, в то же время повышение зарплат для бюджетников, а также увеличение бюджета армии до уровня 5 процентов ВВП.