Այսօր Բրյուսելում տեղի կունենա ՀՀ-ԵՄ համագործակցության կոմիտեի 15-րդնիստը
Դեկտեմբերի 9-ին Բրյուսելում կայանալիք ՀՀ-ԵՄ համագործակցության կոմիտեի 15-րդ նիստին մասնակցելու նպատակով ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Կարեն Ճշմարիտյանի գլխավորած պատվիրակությունը դեկտեմբերի 8-ին մեկնել է Բելգիայի մայրաքաղաք:
Նիստի ընթացքում նախատեսվում է քննարկել Եվրոպական հարևանության քաղաքականության և ԵՄ Արևելյան գործընկերության շրջանակներում ՀՀ-ԵՄ համագործակցության զարգացումներին ու երկկողմ հետագա հարաբերությունների իրավական հիմքերին ու ձևաչափերին, առևտրատնտեսական հարաբերությունների ընթացիկ և հետագա զարգացումներին, բազմակողմ ոլորտային համագործակցությանը, ինչպես նաև տրանսպորտի և էներգետիկայի ոլորտներում համագործակցությանն առնչվող հարցեր: Կքննարկվեն նաև հարցեր արդարադատության, անվտանգության, արդյունավետ կառավարման վերաբերյալ և այլն:
Հայկական կողմի համանախագահը ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Կարեն Ճշմարիտյանն է, իսկ եվրոպական կողմինը` Եվրոպական արտաքին հարաբերությունների ծառայության Ռուսաստանի, Արևելյան Գործընկերության, ԿենտրոնականԱսիայի, Տարածաշրջանային համագործակցության և ԵԱՀԿ հետ հարաբերությունների վարչության տնօրեն Գունար Վիգանդը:

В Брюсселе состоится 15 заседание комитета сотрудничества Армения-ЕС
15 заседание Комитета по сотрудничеству Армения-ЕС пройдет сегодня в Брюсселе. Как сообщает пресс-служба Минэкономики республики, для участия в работе заседания делегация во главе с министром экономики Армении Кареном Чшмаритяном отбыла накануне в Бельгию.
В ходе заседания планируется обсуждение вопросов, касающихся развития сотрудничества Армении и ЕС в рамках Политики европейского соседства и программы ЕС «Восточное партнерство», правовых основ и форматов дальнейшего двустороннего сотрудничества, текущих и будущих развитий торгово-экономических отношений, многопрофильного отраслевого сотрудничества, а также партнерства в сфере транспорта и энергетики.
Будут обсуждаться также вопросы юстиции, безопасности, эффективного управления.
Сопредседателем с армянской стороны является министр экономики Карен Чшмаритян, с европейской стороны – директор по вопросам России, Восточного партнерства, Центральной Азии, регионального сотрудничества и ОБСЕ директората ЕС по внешним отношениям Гуннар Виганд.