Ազգային ճակատն առաջարկել է Ռադային դիտարկել Ուկրաինայի՝ որպես ԱՄՆ դաշնակցի կարգավիճակը
Ուկրաինային որպես ԱՄՆ դաշնակից դիտարկելու հարցը Գերագույն ռադային առաջարկել է ազգային անվտանգության և պաշտպանության հարցերով հանձնաժողովի ղեկավար Սերգեյ Պաշինսկին «Ազգային ճակատից»։
«Այդ հարցը քաղաքական է, գտնվում է Գերագույն ռադայի լիազորություններում», – հայտարարել է նա Ռադայի համակարգող խորհրդի նիստում՝ հավելելով, որ այն հարկ է ներառել հինգշաբթի կայանալիք խորհրդարանի նիստի օրակարգ։
Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոն սեպտեմբերի կեսերին ԱՄՆ իր այցի շրջանակներում ելույթ ունենալով ԱՄՆ Կոնգրեսում՝ խնդրել էր Սպիտակ տան ղեկավարությանը Ուկրաինային հատուկ կարգավիճակ տրամադրել անվտանգության գծով։ Այն ժամանակ նախագահ Օբաման մերժել էր Պորոշենկոյին նման կարգավիճակ տրամադրել Ուկրաինային ՆԱՏՕ–ից դուրս՝ նշելով, որ Ուկրաինան առանց այդ էլ ունի ԱՄՆ դաշնակցի կարգավիճակ։

«Народный фронт» предложил Раде рассмотреть вопрос о статусе Украины как союзника США
Вопрос о статусе Украины как союзника США предложил рассмотреть Верховной раде председатель Комитета по вопросам национальной безопасности и обороны Сергей Пашинский («Народный фронт»), сообщает ТАСС.
«Этот вопрос политический, он находится в компетенции Верховной рады», - заявил он на заседании согласительного совета Рады, добавив, что этот вопрос следует включить в повестку дня заседания парламента в четверг.
Напомним, что в ходе своего визита в США в середине сентября президент Украины Порошенко, выступая в Конгрессе США, уже просил руководство Белого дома предоставить Украине особый статус союзника по безопасности. Тогда президент Обама отказал Порошенко в предоставлении Украине статуса союзника США вне блока НАТО, отметив, что Украина и без того обладает статусом партнера США.