Պենտագոնի ղեկավարը չհայտարարված այցով ժամանել է Քաբուլ
ԱՄՆ պաշտպանության նախարար Չակ Հեյգելը ժամանել է Քաբուլ չհայտարարված այցով։ Այս մասին հաղորդել է «Reuters»–ը։
Հեյգելի այդ ուղևորությունն աֆղանական մայրաքաղաք կապված է երկրից ԱՄՆ–ի հիմնական զորամասերի դուրսբերման հետ։
«Ես համոզված եմ, որ Աֆղանստանի անվտանգության ուժերը կարող են պահպանել Քաբուլը», – հայտարարել է Պենտագոնի ղեկավարը՝ խոսելով «Թալիբան» շարժման զինյալներից սպասվող սպառնալիքի մասին, որոնք վերջին շրջանում զգալիորեն ակտիվացել են։
Այցի ընթացքում նա պետք է հանդիպի Աֆղանստանի և ամերիկյան զինծառայողների ղեկավարության հետ։
Սա 68-ամյա Հեյգելի վերջին այցն է Քաբուլ՝ որպես ԱՄՆ պաշտպանության նախարար։ Դեկտեմբերի 5-ին նախագահ Բարաք Օբաման Պենտագոնի ղեկավարի պաշտոնում առաջադրել էր Էշթոն Քարթերի թեկնածությունը։

Глава Пентагона прибыл с необъявленным визитом в Кабул
Министр обороны США Чак Хейгел прибыл с необъявленным визитом в Кабул. Об этом сообщает ТАСС со ссылкой на агентство «Reuters».
Данная поездка Хейгела в афганскую столицу связана с выводом из страны основных боевых частей США. «Я уверен, что силы безопасности Афганистана смогут защитить Кабул», - заявил глава Пентагона, говоря об угрозе, исходящей от боевиков движения «Талибан», которые в последнее время заметно активизировались.
В ходе визита он должен встретиться с руководством Афганистана и американскими военнослужащими.
Это последний визит 68-летнего Хейгела в Кабул в качестве министра обороны США. 5 декабря президент Барак Обама выдвинул Эштона Картера на пост главы Пентангона.