Դեկտեմբերի 5-ին Հարավաֆրիկյան Հանրապետությունում հիշում են ժողովրդավարական ՀԱՀ–ի հիմնադիր հայր և ապարտեիդի՝ցեղային խտրականության ռեժիմի դեմ պայքարի հերոս Նելսոն Մանդելային, որը մահացել է ուղիղ մեկ տարի առաջ 95 տարեկան հասակում։
Գլխավոր միջոցառումը տեղի կունենա Պրետորիայի Ազատության զբոսայգում՝ նվիրված ապարտեիդի դեմ պայքարած մարտիկներին։ Արարողությունը կգլխավորի երկրի փոխնախագահ Սիրիլ Ռամապոզան, որը կազդարարի Մանդելայի հիշատակին նվիրված միջոցառումների մեկնարկը. դրանից հետո ամբողջ երկրով զանգեր կհնչեն։ Տեղական ժամանակով 10.00-ին կսկսվի համազգային լռության երեք րոպեն։
Արարողության մեկնարկից մինչև ավարտը կանցնի ուղիղ 6 րոպե 7 վարկյան, որը համապատասխանում է Մանդելայի քաղաքական գործունեության 67 տարիներին։
Նախագահական պալատի՝ «Յունիոն Բիլդինգսի» մոտ, որտեղ մեկ տարի առաջ տեղի է ունեցել եռօրյա հրաժեշտի արարողությունն ազգային հերոսի և խաղաղության Նոբելյան մրցանակակրի հետ, հարգանքի տուրք կմատուցվի։
Այսօր Նելսոն Մանդելայի մահվան տարելիցն է

В ЮАР вспоминают Нельсона Манделу в первую годовщину со дня его смерти
Южно-Африканская Республика 5 декабря вспоминает отца-основателя демократической ЮАР и героя борьбы с режимом апартеида Нельсона Манделу, который скончался ровно год назад в возрасте 95 лет, сообщает ТАСС.
Главное мероприятие пройдет в Парке свободы в Претории, посвященном борцам с апартеидом. Возглавит церемонию вице-президент страны Сирил Рамапоза, который огласит призыв к действиям в память о Манделе, а за тем по всей стране раздастся звон колоколов. Ровно в 10 часов по местному времени начнутся общенациональные три минуты молчания.
С момента начала церемонии и до ее окончания пройдет ровно шесть минут и семь секунд, что соответствует 67 годам активной политической деятельности Манделы.
У президентского дворца «Юнион билдингс», где год назад проходило трехдневное народное прощание с национальным героем и лауреатом Нобелевской премии мира, состоится церемония возложения венков и будет выставлен лафет, на котором везли гроб с телом первого чернокожего президента ЮАР.