Եգիպտական իշխանությունները բացել են Գազայի հատվածի հետ «Ռաֆախ» սահմանակետը։ Ինչպես տեղեկացնում է արաբական ԶԼՄ–ն, անցակետի բացումը կայացել է պաղեստինյան կողմի խնդրանքով ավելի քան մեկ ամիս անց անվտանգության նկատառումներով փակվելուց հետո։ Սահմանը երկու օր է բաց լինելու՝ սկսած տեղական ժամանակով 12։00–ից։ Արաբական հանրապետության ղեկավարությունը փակել է սահմանը հոկտեմբերի 24-ի սահմանային ահաբեկչությունից հետո, որին զոհ է դարձել ավելի քան 30 ուժային։ Ստեղծվել է «բուֆերային գոտի»՝ մեկ կմ երկարությամբ, ոչնչացվել են անկլավը Եգիպտոսի հետ կապող հարյուրավոր ստորգետնյա թունելներ, որոնք օգտագործել են ծայրահեղականները։ Վերջին տվյալներով՝ սահմանային տերմինալի բացմանը մոտ 6 հազար պաղեստինցի է սպասել երկու կողմից։
Եգիպտոսը երկու օրով բացել է Գազայի հետ սահմանը
Եգիպտական իշխանությունները բացել են Գազայի հատվածի հետ «Ռաֆախ» սահմանակետը։ Ինչպես տեղեկացնում է արաբական ԶԼՄ–ն, անցակետի բացումը կայացել է պաղեստինյան կողմի խնդրանքով ավելի քան մեկ ամիս անց անվտանգության նկատառումներով փակվելուց հետո։
Սահմանը երկու օր է բաց լինելու՝ սկսած տեղական ժամանակով 12։00–ից։
Արաբական հանրապետության ղեկավարությունը փակել է սահմանը հոկտեմբերի 24-ի սահմանային ահաբեկչությունից հետո, որին զոհ է դարձել ավելի քան 30 ուժային։
Ստեղծվել է «բուֆերային գոտի»՝ մեկ կմ երկարությամբ, ոչնչացվել են անկլավը Եգիպտոսի հետ կապող հարյուրավոր ստորգետնյա թունելներ, որոնք օգտագործել են ծայրահեղականները։

Египет на два дня открыл границу с сектором Газа
Египетские власти открыли погрантерминал «Рафах» на границе с сектором Газа. Как передает ТАСС, запуск КПП состоялся по просьбе палестинской стороны спустя более чем месяц после его закрытия по соображениям безопасности. Граница будет открыта два дня, начиная с 12:00 по местному времени.
Руководство арабской республики перекрыло границу после теракта в пограничной зоне 24 октября, жертвами которого стали более 30 силовиков. Одновременно с этим был введен комендантский час и режим ЧП на севере Синайского полуострова сроком на три месяца. Армия и МВД запустила крупномасштабную военную операцию против экстремистов в этом районе Синая. Была создана «буферная зона» протяженностью до 1 км, ликвидированы сотни подземных туннелей, соединяющих анклав с Египтом, которые использовали экстремисты.
По последним данным, открытия пограничного терминала ожидали около 6 тыс. палестинцев с обеих сторон. Каир долгое время отказывался идти навстречу требованиям жителей Газы, оставшихся, в условиях блокады со стороны Израиля, изолированными от внешнего мира. Силовики АРЕ опасались провокаций со стороны радикальных группировок на Синае, вместе с тем «необходимо было обеспечить безопасность на дороге Эль-Ариш – Рафах», прежде чем запускать работу КПП. В то же время опасения у силовых структур вызывала также возможность проникновения радикальных элементов в Египет из анклава.