Տարածված տեսանյութում բրիտանացին տեսել է որդուն ԻՊ զինյալների մեջ
Քարդիֆֆ բրիտանական քաղաքի բնակիչ Ահմեդ Մութանը պնդում է, որ իր 20-ամյա որդին՝ Նասսերը, որը բժշկական համալսարանի ուսանող է եղել, «Իսլամական պետության» 16 զինյալներից մեկն է, որը սպանել է ամերիկացի Փիթեր Քեսսիգին։ Այս մասին հայրն անձամբ է պատմել «Daily Mail»–ին։
«Ես չեմ կարող լիովին վստահ լինել, բայց, ինձ թվում է, տեսել եմ իմ որդուն տեսանյութում, – ասել է նա պարբերականին։– Սպանությունը ծանր մեղք է։ Ես այժմ չեմ պատկերացնում, թե նա ինչպես է կանգնելու Ալլահի առաջ»։
ԻՊ–ի վարձկանները 15 սիրիացի զինծառայողի են սպանել, այդ թվում՝ սիրիական ՌՕՈւ–ի մի քանի օդաչուի և գերված ամերիկացի Փիթեր Քեսսիգին։ Կիրակի տարածված տեսանյութում երևում է՝ ինչպես են գլխատում մի խումբ զինծառայողների։

Британец увидел сына среди боевиков ИГ на распространенном видео
Житель британского города Кардифф Ахмед Мутанна уверяет, что его 20-летний сын Нассер, студент медицинского вуза – один из 16 боевиков «Исламского государства» (ИГ), убивших американца Питера Кэссига. Об этом сам отец рассказал газете «Daily Mail», передает ТАСС.
«Я не могу быть полностью уверен, но, кажется, я видел своего сына на видеозаписи, – рассказал он изданию. – Убийство – тяжелейший грех. Я не могу себе представить, как он теперь предстанет перед Аллахом».
Напомним, что моджахеды из ИГ убили 15 сирийских военнослужащих, в том числе несколько пилотов сирийских ВВС, вместе с пленным американцем Питером Кэссигом. На кадрах распространенного в воскресенье видеоролика видно, как группу военнослужащих конвоируют, а затем обезглавливают.
Принявший ислам Кэссиг воевал на стороне вооруженной оппозиции, враждующей с ИГ, и попал в плен. Американские СМИ сообщили, что он был сотрудником гуманитарной миссии на севере Сирии.