Պեկինում ընդունվել է ԱԽՏՀ գագաթաժողովի ամփոփիչ դեկլարացիան
Ասիական-խաղաղօվկիանոսյան տնտեսական համագործակցությունն ավարտել է իր աշխատանքը Պեկինում։ 24–էջանոց դեկլարացիայի ընդունումը դարձել է տնտեսությունների առաջնորդների երկօրյա քննարկումների արդյունքը, որը լրացնում են երեք հավելված, ինչպես նաև առանձին հայտարարություն ԱԽՏՀ–ի 25-ամյակի կապակցությամբ։ Առաջնորդները շնորհակալություն են հայտնել Պեկինին հաջողված հանդիպում անցկացնելու համար, ինչպես նաև հաստատել են Ֆիլիպիններում հաջորդ տարի հանդիպելու մտադրությունը։ ԱԽՏՀ–ի պետությունների և կառավարությունների ղեկավարները նույնպես հստակեցրել են հետագա գագաթաժողովների ժամանակացույցը, որոնք 2016-2022 թթ. կհյուրընկալեն Պերուն, Վիետնամը, Պապուա–Նոր Գվինեան, Չիլին, Մալազիան, Նոր Զելանդիան և Թայլանդը։
ԱԽՏՀ երկրները ծրագիր են մշակել 2015-2025 թթ. ֆիզիկական, ինստիտուցիոնալ և մարդասիրական ուղղություններում փոխգործակցության ամրապնդման վերաբերյալ։
Ասիական-խաղաղօվկիանոսյան տնտեսական համագործակցությունն ավարտել է իր աշխատանքը Պեկինում։
24–էջանոց դեկլարացիայի ընդունումը դարձել է տնտեսությունների առաջնորդների երկօրյա քննարկումների արդյունքը, որը լրացնում են երեք հավելված, ինչպես նաև առանձին հայտարարություն ԱԽՏՀ–ի 25-ամյակի կապակցությամբ։
Առաջնորդները շնորհակալություն են հայտնել Պեկինին հաջողված հանդիպում անցկացնելու համար, ինչպես նաև հաստատել են Ֆիլիպիններում հաջորդ տարի հանդիպելու մտադրությունը։
ԱԽՏՀ–ի պետությունների և կառավարությունների ղեկավարները նույնպես հստակեցրել են հետագա գագաթաժողովների ժամանակացույցը, որոնք 2016-2022 թթ. կհյուրընկալեն Պերուն, Վիետնամը, Պապուա–Նոր Գվինեան, Չիլին, Մալազիան, Նոր Զելանդիան և Թայլանդը։

Пекинский саммит АТЭС завершил свою работу. Как сообщает ТАСС, итогом двухдневных дискуссий лидеров экономик этого форум стало принятие 24-страничной декларации, которую дополняют четыре приложения, а также отдельного заявления по случаю 25-летия АТЭС.
Лидеры поблагодарили Китай за успешное проведение встречи, а также подтвердили намерение встретиться в следующем году на саммите в Филиппинах, которые приняли эстафету председательства у КНР.
Главы государств и правительств АТЭС также согласовали график дальнейших саммитов, которые с 2016 по 2022 год примут соответственно Перу, Вьетнам, Папуа-Новая Гвинея, Чили, Малайзия, Новая Зеландия и Таиланд.
Принята итоговая декларация саммита АТЭС в Пекине