Գազայի հատվածում պայթյուններ են որոտացել «ՖԱԹԽ»–ի ակտիվիստների դեմ
Այսօր Գազայի հատվածում պայթյունների շարք է իրականացվել՝ ուղղված պաղեստինյան առաջատար «ՖԱԹԽ» շարժման ակտիվիստների դեմ։ Տեղական ԶԼՄ–ի տվյալներով՝ պայթյուններն այնքան էլ հզոր չեն եղել։ Որոշակի վնաս է հասցվել գույքին, մարդկանցից ոչ ոք չի տուժել։
Պատահարները տեղի են ունեցել «ՖԱԹԽ»–ի նախկին առաջնորդ Յասեր Արաֆաթի մահվան 10-րդ տարելիցից առաջ։ Նոյեմբերի 11-ին նախատեսվում է Գազայի հատվածում և Հորդանանի Արևմտյան ափին անցկացնել սգո զանգվածային միջոցառումներ։
«ՎԱՖԱ» պաղեստինյան գործակալությունն այդ կապակցությամբ մեջբերում է շարժման առաջնորդներից մեկի՝ Աբդալլահ Աբու Սամադանի խոսքերը. «Ոչ ոք չի ստիպի մեզ չեղարկելու այդ արարողությունները՝ անկախ պայթյուններից և ահաբեկչական այլ գործողություններից»։
Դեռևս ոչ ոք Գազայի հատվածում պայթյունների պատասխանատվությունը չի վերցրել։ «ՀԱՄԱՍ» իսլամական շարժման ղեկավարությունն այդ գործողությունները որակել է հանցագործ և կարգադրել գտնել մեղավորներին։

В секторе Газа произошла серия взрывов, направленных против активистов ФАТХ
Серия взрывов, направленных против активистов ведущего палестинского движения ФАТХ, произошла в пятницу в секторе Газа. По данным местных СМИ, взрывы были малой мощности. Небольшой ущерб причинен имуществу, никто из людей не пострадал, сообщает ТАСС.
Эти инциденты произошли незадолго до 10-летней годовщины со дня смерти бывшего лидера ФАТХ Ясира Арафата. 11 ноября предполагается провести массовые траурные мероприятия как в Газе, так и на Западном берегу реки Иордан. Палестинское агентство ВАФА в связи с этим приводит слова одного из лидеров движения Абдаллы Абу Самаданы, который заявил: «Ничто не заставит нас отменить эти церемонии, независимо от взрывов и других террористических актов».
Пока никто не взял на себя ответственность за взрывы в Газе. Руководство исламистского движения ХАМАС назвало их преступными действиями и распорядилось разыскать виновных.