Կանադական օդուժն Իրաքում առաջին ռազմական թռիչքներն է իրականացրել
Կանադական ավիացիան առաջին մարտական թռիչքներն է իրականացրել «Իսլամական պետության» զինյալների դեմ միջազգային կոալիցիայի գործողությունների շրջանակում։ Այս մասին հաղորդել է «CTV» հեռուստաալիքը։
ԻՊ դեմ պայքարելու համար Սթիվեն Հարփերի կառավարությունը վեց կործանիչ, երկու հետախույզ ինքնաթիռ և մեկ լիցքավորող ինքնաթիռ է ուղղել։ Մերձավոր Արևելքում «օդային առաքելության աջակցության» 600 զինծառայող է գտնվում։
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր Կանադայի վարչապետ Սթիվեն Հարփերը, կանադական ավիացիան ռմբակոծելու է իսլամիստների դիրքերն Իրաքի տարածքում։ Նա ընդգծել է, որ երկրի զինծառայողները չեն մասնակցելու հնարավոր ցամաքային գործողություններին։

Канадские ВВС совершили над Ираком первые боевые вылеты
Канадская авиация совершила первые боевые вылеты в рамках международной операции против боевиков группировки «Исламское государство» (ИГ). Об этом сообщает ТАСС со ссылкой на телеканал CTV.
«Истребители и самолеты-поддержки совершили свои первые боевые вылеты, но бомбардировок позиций ИГ пока не осуществлялось», – заявили телеканалу на авиабазе в Кувейте, где базируется канадский контингент.
Всего на борьбу с ИГ правительство премьер-министра Стивена Харпера направило шесть истребителей, два самолета-разведчика и один самолет-заправщик. На Ближнем Востоке находятся 600 военнослужащих «для поддержки воздушной миссии».
Как ранее сообщил премьер-министр Канады Стивен Харпер, канадская авиация будет бомбить позиции исламистов только на территории Ирака. Он подчеркнул, что военнослужащие страны не будут участвовать в возможной наземной операции.