Շվեյցարացի լրագրողը ներողություն է խնդրել ՀՖՖ-ից և Բեռնար Շալանդից
Օրեր առաջ շվեյցարական «Le Matin» («Առավոտ») պարբերականը հարցազրույց էր հրապարակել Հայաստանի ազգային հավաքականի գլխավոր մարզիչ Բեռնար Շալանդի հետ, որում անդրադարձ էր արվել Հայաստան-Ֆրանսիա ընկերական հանդիպմանը: Հարցազրույցում, մասնավորապես, նշվել էր, որ ըստ Շալանդի՝ Ֆրանսիայի հավաքականի դեմ հանդես եկած Հայաստանի ազգային հավաքականը Շվեյցարիայի չորրորդ դիվիզիոնի մակարդակի էր (première ligue suisse), և նույնիսկ երրորդ դիվիզիոնի (promotion ligue) մակարդակի չէր:
Հարցազրույցը, բնականաբար, որոշակի տարակուսանքներ էր առաջացրել:
Երեկ շվեյցարական «Le Matin» («Առավոտ») պարբերականի մարզական խմբագիր Շումի Ռենոն պաշտոնական նամակ է ուղարկել Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիա, որում գրված է:
«Ես լսել եմ, որ Բեռնար Շալանդի հետ իմ հարցազրույցը LeMatin.ch կայքում առաջացրել է որոշ քննարկումներ:
Ես ներողություն եմ խնդրում ձեզնից և Բեռնար Շալանդից, որովհետև ես սխալ եմ հասկացել որոշ բառեր: Ես հուսով եմ, որ բոլոր տեսակի թյուրըմբռնումները կմնան անցյալում:
Բեռնար Շալանդը երբեք չի ասել, որ «Ֆրանսիայի հավաքականի դեմ հանդես եկած Հայաստանի հավաքականը Շվեյցարիայի Պրեմիեր լիգայի մակարդակի է»: Ես սխալ եմ հասկացել հարցազրույցի այդ հատվածը:
Բեռնար Շալանդն ինձ ասել է, որ հպարտ է Սերբիայի հավաքականի հետ խաղում Հայաստանի հավաքականի ցուցադրած խաղից: Ես հույս ունեմ, որ դուք շատ զայրացած չեք ինձ վրա իմ թյուրըմբռնման համար:

Швейцарский журналист извиняется перед ФФА и Бернаром Шалландом
Недавно швейцарское издание «Le Matin» опубликовало интервью с главным тренером национальной сборной Армении Бернаром Шалландом, в котором специалист коснулся матча Армения-Франция.
Как сообщает «armsport.am», в частности, в интервью отмечалось, что, по мнению Шалланда, в игре против Франции сборная Армении по своему уровню была сравнима с командами из 4-го дивизиона Швейцарии.
Это интервью, разумеется, вызвало недоумение у болельщиков сборной Армении.
Сегодня редактор спортивных новостей издания «Le Matin» Шуми Рено отправил официальное письмо в футбольную федерацию Армении, в котором говорится следующее:
«Я слышал, что мое интервью с Бернаром Шалландом на сайте «LeMatin.ch» вызвало бурю обсуждений.
Я прошу прошения у вас и у Бернара Шалланда, так как я неверно понял некоторые его слова. Надеюсь, что все останется в прошлом.
Бернар Шаллнад никогда не говорил, что «сборная Армении в матче против Франции имела уровень команд 4-й швейцарской лиги». Я просто неверно понял и истолковал его слова.
Напротив, Бернард Шалланд сказал мне, что горд игрой сборной Армении в поединке с Сербией. Я надеюсь, что Вы не очень сердитесь на меня за это недоразумение. Я уже исправил эти строчки в интервью».