Սիրիական զորքերը հարյուրավոր ԻՊ վարձկաններ են ոչնչացրել Էշ–Շաերում
Սիրիական զորքերը նախօրեին «Իսլամական պետության» հարյուրավոր վարձկաններ են ոչնչացրել Էշ–Շաեր գազային դաշտի շրջանում։ Ինչպես «Ալ–Վաթան» թերթին հայտնել է Հոմս նահանգի նահանգապետ Թալյալ ալ–Բարրազին, կառավարական ուժերը հակագրոհ են կազմակերպել՝ իրենց վերահսկողության տակ վերադարձնելու ռազմավարական այդ օբյեկտը։ Նրա խոսքերով՝ «մոտակա 72 ժամվա ընթացքում Էշ–Շաերն ամբողջապես ազատագրված կլինի ԻՊ–ից»։
Սիրիայի խոշորագույն գազային դաշտի շրջանում՝ Հոմսից 120 կմ արևելք, այժմ դաժան մարտեր են ընթանում, սակայն իրավիճակը, ալ–Բարրազի նահանգապետի խոսքերով, «հետզհետե փոխվում է հօգուտ բանակային ուժերի»։

Сирийские войска уничтожили сотни моджахедов ИГ в районе газового поля Эш-Шаер
Сирийские войска уничтожили в среду сотни моджахедов «Исламского государства» (ИГ) в ходе боев в районе газового поля Эш-Шаер. Как заявил газете «Аль-Ватан» губернатор провинции Хомс Таляль аль-Баррази, правительственные силы предприняли контрнаступление с целью вернуть под свой контроль этот стратегический объект, передает ТАСС.
По его словам, «в ближайшие 72 часа Эш-Шаер будет полностью освобожден от банд ИГ». Ранее военный источник сообщил, что «после тяжелых боев с противником части регулярной армии и Силы народной обороны предприняли тактическое отступление на ряде участков фронта».
В районе крупнейшего газового поля Сирии в 120 км к востоку от Хомса сейчас идут ожесточенные бои, но ситуация, по словам губернатора аль-Баррази, «постепенно меняется в пользу армейских частей».