Ստեփան Մարգարյան. «Շտաբները ստեղծվելու են արտահերթ ընտրություններին նախապատրաստվելու համար»
ՀՀ ԱԺ ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր ՍտեփանՄարգարյանն անդրադառնալով համաժողովրդական շարժման գործունեության արդյունքներին՝ նշել է, որ հոկտեմբերի 10-ից սկսած՝ երկրում իրավիճակի փոփոխություն է գրանցվել։
«7օր»–ի հարցին՝ ի վերջո, ի՞նչ նպատակ է հետապնդում շտաբների ստեղծումը, որի մասին իր ելույթում հայտարարել էր ԲՀԿ առաջնորդը, Ստեփան Մարգարյանը պատասխանել է. «Շտաբներըմենքստեղծումենքհամաժողովրդականշարժումը հզորացնելու, մարդկանց է՛լ ավելի մեծ մոբիլիզացիա ապահովելու և արտահերթ ընտրություններին նախապատրաստվելու համար»։
Օրերս ԲՀԿ ներկայացուցիչներից մեկը տեսակետ էր հնչեցրել, որ իրենց նպատակն արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններն են։ Մարգարյանից հետաքրքրվեցինք, թե արդյոք դա միասնակա՞ն տեսակետ է, թե՞ մասնավոր կարծիք։
ՀՀ ԱԺ ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Ստեփան Մարգարյանն անդրադառնալով համաժողովրդական շարժման գործունեության արդյունքներին՝ նշել է, որ հոկտեմբերի 10-ից սկսած՝ երկրում իրավիճակի փոփոխություն է գրանցվել։
«7օր»–ի հարցին՝ ի վերջո, ի՞նչ նպատակ է հետապնդում շտաբների ստեղծումը, որի մասին իր ելույթում հայտարարել էր ԲՀԿ առաջնորդը, Ստեփան Մարգարյանը պատասխանել է. «Շտաբները մենք ստեղծում ենք համաժողովրդական շարժումը հզորացնելու, մարդկանց է՛լ ավելի մեծ մոբիլիզացիա ապահովելու և արտահերթ ընտրություններին նախապատրաստվելու համար»։
–Ոչ թե մասնավոր կարծիք է, այլ մեկն է, այսինքն՝ մեր հանգրվաններից մեկն է խորհրդարանականը։ Հանրահավաքում հստակ է հայտարարվել, որ գնում ենք ընտրությունների՝ իշխանափոխության. դա վերաբերում է ամբողջ իշխանության փոփոխությանը, բնականաբար։ Ես չգիտեմ՝ ինչ կոնտեքստով է հայտարարվել, բայց դա հանգրվաններից մեկն է։
Ինչ վերաբերում է Ընտրական օրենսգրքին, ապա, ըստ Մարգարյանի, դրա փոփոխությունն անհրաժեշտ է բոլո՛ր պարագաներում։

Степан Маргарян: «Штабы создаются для подготовки ко внеочередным выборам»
После 10 октября ситуация в стране начала меняться. Об этом, говоря о первых результатах деятельности общенародного движения, заявил в ходе сегодняшней пресс-конференции депутат от фракции «Процветающая Армения» Степан Маргарян.
На вопрос «7or» о том, какую цель преследует создание штабов, о которых в своем выступлении заявил лидер ППА, Маргарян ответил: «Штабы нами создаются для усиления общенародного движения, обеспечения еще большей мобилизации и подготовки ко внеочередным выборам».
На днях один из представителей ППА выразил мнение о том, что целью их деятельности является проведение парламентских выборов. В связи с этим мы поинтересовались у Маргаряна, является ли данная позиция общей.
«Это не личное мнение, так как одной из наших целей является проведение парламентских выборов. На митинге было четко заявлено, что мы идем на выборы – смену власти, и естественно, что это касается всей власти. Я не знаю, в каком контексте это было сказано, но это является одной из наших промежуточных целей», - заявил Маргарян.
Касаясь необходимости изменений в Избирательном кодексе РА, он подчеркнул, что она уже назрела.