Ածխով բեռնված առաջին նավն Ուկրաինա է ժամանել ՀԱՀ–ից
Ածխով բեռնված առաջին նավն Ուկրաինա է ժամանել ՀԱՀ–ից։ Այս մասին հաղորդել է «Ուկրինֆորմ» գործակալությունը։ Ինչպես հայտնել է գործակալությանը «Իլյիչևսկի ծովային առևտրային նավահանգստի» ներկայացուցիչ Ստանիսլավ Նեզավիտինը, նավը ժամանել է այսօր գիշեր։ Ավելի վաղ ուկրաինական կառավարության ղեկավար Արսենի Յացենյուկը հաղորդել էր, որ մինչև ընթացիկ տարվա վերջ Ուկրաինային անհրաժեշտէ լրացուցիչ 4 մլն տոննա ածուխ։ ՀԱՀ–ի հետ պայմանագրի համաձայն՝ մինչև տարեվերջ Ուկրաինա պետք է մատակարարվի ածխի 1 մլն տոննա, ամսական՝ 250 հազար տոննա։
Ածխով բեռնված առաջին նավն Ուկրաինա է ժամանել ՀԱՀ–ից։ Այս մասին հաղորդել է «Ուկրինֆորմ» գործակալությունը։ Ինչպես հայտնել է գործակալությանը «Իլյիչևսկի ծովային առևտրային նավահանգստի» ներկայացուցիչ Ստանիսլավ Նեզավիտինը, նավը ժամանել է այսօր գիշեր։
Ավելի վաղ ուկրաինական կառավարության ղեկավար Արսենի Յացենյուկը հաղորդել էր, որ մինչև ընթացիկ տարվա վերջ Ուկրաինային անհրաժեշտէ լրացուցիչ 4 մլն տոննա ածուխ։
ՀԱՀ–ի հետ պայմանագրի համաձայն՝ մինչև տարեվերջ Ուկրաինա պետք է մատակարարվի ածխի 1 մլն տոննա, ամսական՝ 250 հազար տոննա։

Первое судно с углем из ЮАР прибыло на Украину. Как передает ТАСС, об этом сообщило агентство «Укринформ».
Как сообщил агентству представитель «Ильичевского морского торгового порта» Станислав Незавитин, «судно прибыло, как и ожидалось, сегодня ночью».
Ранее глава украинского кабмина Арсений Яценюк сообщил, что до конца текущего года Украине необходимо закупить дополнительно 4 млн. тонн угля.
По соглашению с ЮАР до конца года на Украину должно быть поставлено 1 млн. тонн угля, ежемесячно по 250 тыс. тонн.
На борту голландского судна «Scotian Express» находятся 84 тыс. тонн угля из ЮАР.
Первое судно с углем из ЮАР прибыло на Украину