Իրանի ԱԳՆ ղեկավար. «Իրանը և «վեցնյակը» կհանդիպեն մինչև մյուս շաբաթվա վերջ»
Իրանը և «վեցնյակը»՝ իրանական միջուկային ծրագրի բանակցող երկրները, կհանդիպեն Վիեննայում մինչև մյուս շաբաթվա վերջ։ Այս մասին այսօր իրանական ԶԼՄ–ին հայտնել է Իրանի ԱԳՆ ղեկավար Ջավադ Զարիֆը։
Մինչ այդ, ինչպես նշում է իրանական «Փրեսս–Թիվի» հեռուստաընկերությունը, Իրանի նախագահ Հասան Ռոուհանին ընդգծել է Թեհրանի և «վեցնյակ» երկրների միջև բանակցություններին կարևոր հարցերի շուրջ կոնսենսուսի գալու վերաբերյալ։
Իրանի առաջնորդն իր ելույթում նշել է, որ «կոնսենսուս կա, և տարաձայնությունները վերաբերում են միայն մանրամասներին»։ Մասնավորապես, նա նշել է, որ չկա տարաձայնություն այնպիսի հարցում, ինչպիսին ռեակտորի կառուցումն է Արաքում և այլն։
Ռոուհանին նշել է նաև, որ գրեթե բոլոր երկրները հայտարարել են, որ Իրանը պետք է իր դերակատարությունն ունենա ահաբեկչության դեմ պայքարում։

Иран и «шестерка» встретятся до конца следующей недели в Вене
Иран и «шестерка» стран-участниц переговоров по иранской ядерной программе встретятся до конца следующей недели в Вене. Об этом сегодня заявил иранским СМИ министр иностранных дел Ирана Джавад Зариф, передает ТАСС.
Между тем, как отмечает иранский телеканал «Пресс-ТВ», президент Ирана Хасан Роухани заявил о наличии консенсуса по принципиальным вопросам между Тегераном и «шестеркой» на переговорах. Он сделал это заявление на совместном заседании кабинета министров и парламентариев, состоявшемся накануне поздно вечером.