Փարիզում հանդիպել են Հայաստանի և Ֆրանսիայի արտգործնախարարները
Հոկտեմբերի 7-ին աշխատանքային այցելությամբ Փարիզ ժամանած արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպում ունեցավ Ֆրանսիայի ԱԳ նախարար Լորան Ֆաբիուսի հետ:
Բանակցությունների օրակարգում էր ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացը: Էդվարդ Նալբանդյանը, բարձր գնահատելով Ֆրանսիայի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ մյուս երկրների՝ Ռուսաստանի և Միացյալ Նահանգների կառուցողական ներգրավվածությունը, կարևորեց նրանց միասնական ջանքերը` միտված հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորմանը։ Էդվարդ Նալբանդյանն ու Լորան Ֆաբիուսը անդրադարձան հոկտեմբերի վերջին Ֆրանսիայի Նախագահի նախաձեռնությամբ Փարիզում նախատեսված Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների հանդիպման նախապատրաստական աշխատանքներին։
Այս համատեքստում Էդվարդ Նալբանդյանը վերահաստատեց Հայաստանի պատրաստակամությունը` շարունակելու Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների հետ համատեղ աշխատանքն` ուղղված հիմնախնդրի հանգուցալուծմանը:
Հայաստանի և Ֆրանսիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները գոհունակությամբ արձանագրեցին, որ երկկողմ հարաբերությունները գտնվում են բարձր մակարդակի վրա, ինչին մեծապես նպաստում են պարբերական բարձրաստիճան փոխայցելությունները։

Главы МИД Армении и Франции обсудили предстоящую встречу Саргсян-Алиев
Накануне в Париже состоялась встреча глав МИД Армении и Франции Эдварда Налбандяна и Лорана Фабиуса.
Как сообщает пресс-служба МИД Армении, основным вопросом повестки переговоров было карабахское урегулирование.
Налбандян, высоко оценив конструктивную вовлеченность Франции и других стран-сопредседателей МГ ОБСЕ, отметил важность совместных усилий, нацеленных на исключительно мирное урегулирование конфликта.
Налбандян и Фабиус обсудили подготовительные работы по предстоящей встречи во Франции президентов Армении и Азербайджана в конце октября, инициированной французским президентом. В этом контексте Налбандян подтвердил готовность Армении продолжить совместную работу с сопредседателями по разрешению конфликта.
Главы МИД Армении и Франции с удовлетворением констатировали высокий уровень двусторонних отношений, чему способствуют также визиты на высоком уровне.