Արգենտինայում նախկին բռնապետը դատապարտվել է 23 տարվա կալանքի երեք ցմահ ժամկետից հետո
Արգենտինայի վերջին ռազմական բռնապետ Ռեյնալդո Բինյոնեն դատապարտվել է 23 տարվա ազատազրկման 1976-1983թթ. հանցանքների համար։ Այդպիսի վճիռ է նախօրեին կայացրել հարավամերիկյան հանրապետության դատարանը։ Նա Բինյոնեին մեղավոր է ճանաչել առևանգման, կտտանքների և 32 արհմիության ակտիվիստի մահապատժի ենթարկելու համար։ Նախկին դիկտատորի հետ մեկ գործով անցնող նախկին գեներալ Սանտյագո Օմար Ռիվերոսը դատապարտվել է ցմահ բանտարկության։ 86-ամյա Բինյոնեն արդեն կրում է իր պատիժը ընդհանուր ռեժիմի գաղութում տարբեր հանցագործությունների համար։ Դրանց համար նա դատապարտվել է երեք ցմահ բանտարկության։ 1976թ. մարտի 24-ին իշխանությունն Արգենտինայում բռնազավթել էին զինվորականները՝ գեներալ Խորխե Ռաֆայել Վիդելի գլխավորությամբ։ Խորհրդարանը ցրվել էր, պարեկային ժամ էր մտցվել, դադարեցվել էր քաղաքական կուսակցությունների և արհմիությունների գործունեությունը, սկսվել էին ճնշումներ։ Գեներալ Ռեյնալդո Բինյոնեն 1983 թվականին փոխանցել է իշխանությունը նախագահ Ռաուլ Ալֆոնսինի քաղաքացիական կառավարությանը։ Պաշտոնական տվյալներով՝ Արգենտինայում բռնապետության տարիներին 18 հազար մարդ է անհայտ կորել։
Արգենտինայի վերջին ռազմական բռնապետ Ռեյնալդո Բինյոնեն դատապարտվել է 23 տարվա ազատազրկման 1976-1983թթ. հանցանքների համար։ Այդպիսի վճիռ է նախօրեին կայացրել հարավամերիկյան հանրապետության դատարանը։
Նա Բինյոնեին մեղավոր է ճանաչել առևանգման, կտտանքների և 32 արհմիության ակտիվիստի մահապատժի ենթարկելու համար։ Նախկին դիկտատորի հետ մեկ գործով անցնող նախկին գեներալ Սանտյագո Օմար Ռիվերոսը դատապարտվել է ցմահ բանտարկության։
86-ամյա Բինյոնեն արդեն կրում է իր պատիժը ընդհանուր ռեժիմի գաղութում տարբեր հանցագործությունների համար։ Դրանց համար նա դատապարտվել է երեք ցմահ բանտարկության։
1976թ. մարտի 24-ին իշխանությունն Արգենտինայում բռնազավթել էին զինվորականները՝ գեներալ Խորխե Ռաֆայել Վիդելի գլխավորությամբ։ Խորհրդարանը ցրվել էր, պարեկային ժամ էր մտցվել, դադարեցվել էր քաղաքական կուսակցությունների և արհմիությունների գործունեությունը, սկսվել էին ճնշումներ։ Գեներալ Ռեյնալդո Բինյոնեն 1983 թվականին փոխանցել է իշխանությունը նախագահ Ռաուլ Ալֆոնսինի քաղաքացիական կառավարությանը։

В Аргентине бывший диктатор приговорен к 23 годам тюрьмы сверх трех пожизненных сроков
Последний военный диктатор Аргентины Рейнальдо Биньоне приговорен к 23 годам тюремного заключения за преступления, совершенные в годы узурпации власти (1976-1983). Такой вердикт принял во вторник суд южноамериканской республики, сообщает ТАСС.
Он признал Биньоне виновным в причастности к похищению, пыткам и казни 32 профсоюзных активистов. Проходивший с экс-диктатором по одному делу бывший генерал Сантьяго Омар Риверос приговорен к пожизненному заключению.
86-летний Биньоне уже отбывает наказание в тюрьме общего режима за различные преступления военного режима. За них он был приговорен к трем пожизненным срокам. Кроме того, он проходит обвиняемым по делу о преступлениях, совершенных в рамках так называемой операции «План Кондор». Ее совместно осуществляли военные режимы Аргентины, Боливии, Бразилии, Парагвая, Уругвая и Чили с целью физического уничтожения политических оппонентов.
По официальным данным, за годы диктатуры в Аргентине бесследно исчезли 18 тысяч граждан. Однако, по данным правозащитных организаций, эта цифра достигает 30 тысяч человек.