Ռոուհանի. «Իրանի և «վեցնյակի» միջև համաձայնությունը կարող է ձեռք բերվել մինչև տարեվերջ»
«Ռոսիա 24» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում Իրանի նախագահ Հասան Ռոուհանին հայտել է, որ միջուկային ծրագրի հարցով Իրանի և «վեցնյակի» միջև համաձայնությունը կարող է ձեռք բերվել մինչև այս տարվա վերջ։
«Մենք ամենայն լրջությամբ շահագրգռված ենք պայմանավորվածության հասնելու հարցում։ Եթե հակառակ կողմը նույն կերպ է տրամադրված, ապա կարող ենք համաձայնության գալ»,- ասել է Ռոուհանին։
Իրանի նախագահը նաև նշել է, որ բանակցություններում վճռականություն ցուցաբերելու ցանկությունն առաջին հերթին վերաբերում է ԱՄՆ-ին, որը շատ է դանդաղում՝ չնայած նրան, որ բոլոր կողմերը հասկանում են կարճ ժամկետներում համաձայնության գալու կարևորությունը։

Роухани призвал «шестерку» достичь соглашения по ядерному досье Ирана в срок
Соглашение об урегулировании иранской ядерной проблемы может быть заключено в установленные сроки, если все стороны проявят решимость. С таким заявлением выступил президент Ирана Хасан Роухани.
«С нашей стороны есть такая серьезная решимость. Если противоположная сторона тоже имеет смелость, я думаю, что за оставшееся время можно достичь договоренности», — заявил президент. Как передает телеканал «Россия 24», он отметил, что все стороны понимают необходимость скорейшего достижения соглашения, но США продвигаются в этом вопросе «очень медленно».
В минувший четверг президент Ирана выразил надежду, что соглашение может быть достигнуто к 24 ноября и подчеркнул, что страна обязуется продолжать мирную атомную программу, включая обогащение урана, в соответствии с международным правом.