2014–ի աշնանը ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինինշանակած այցը Ճապոնիա որոշված չէ։ Այս մասին հինգշաբթի մամուլի ասուլիսին Նյու Յորքում հայտարարել է Ճապոնիայի նախագահ Սինձո Աբեն։
«Այցի ժամանակացույցն այժմ որոշված չէ, – նշել է ճապոնական կառավարության ղեկավարը, – մենք որոշում կընդունենք տարբեր գործոնների համալիր մոտեցմամբ»։
Աբեն նշել է նաև, որ Տոկիոն հետաքրքրված է Մոսկվայի հետ երկխոսության շարունակությամբ, և կարծիք է հայտնել, որ Ռուսաստանը՝ «որպես պարտաճանաչ երկիր, պետք է կառուցողական մասնակցություն ունենա տարբեր հարցերի լուծման գործում, որոնք դրված են միջազգային հանրության առջև»։
Սինձո Աբե. «Պուտինի այցի ժամկետները Ճապոնիա որոշված չեն»

Синдзо Абэ: «Сроки визита Путина в Японию не определены»
Сроки намеченного ранее на осень 2014 года визита президента РФ Владимира Путина в Японию не определены. Как сообщает ИТАР-ТАСС, об этом в четверг на пресс-конференции в Нью-Йорке заявил премьер-министр Японии Синдзо Абэ.
«Сроки визита сейчас никак не определены, - отметил глава японского правительства. - Мы примем решение на основе комплексного учета различных факторов».
Абэ также отметил, что Токио заинтересован в продолжении диалога с Москвой, и выразил мнение, что Россия «как ответственная страна должна принимать конструктивное участие в решение различных проблем, которые стоят перед международным сообществом».