Ամեն կլոր բան դեռ ընկույզ չէ կամ նորից հայ-թուրքական դիվանագիտական հարաբերությունների մասին
Ես արդեն առիթ ունեցել եմ գրելու, որ հայ-թուրքական արձանագրությունները սխալաշատ և թերի փաստաթղեր են: Ամեն ընթերցելիս մի նոր թերություն է ի հայտ գալիս: ՀայաստանիՀանրապետությանևԹուրքիայիՀանրապետությանմիջևդիվանագիտականհարաբերություններհաստատելումասինարձանագրության տասերորդ կետը նախատեսում է «դիվանագիտականառաքելություններիփոխանակում» (to exchange Diplomatic Missions).Առերես անշառ ձևակերպում է: Սակայն մասնագիտական քննությունը ցույց է տալիս, որ այն հղի է հետագա լրջագույն բարդություններով: Սույն ձևակերպումը չի հստակեցնում, թե այդ առաքելությունները ի՞նչ մակարդակի պետք է լինեն: Այս անորոշությունը, ցանկության դեպքում, հնարավորություն կտա Թուրքիային de jure հաստատելով դիվանագիտական հարաբերություններ, de facto դրա արդյունավետությունը մոտեցնել զրոյի: Մենք հո՞ Թուրքիայի հետ դիվանագիտական հարաբերություններ չենք հաստատում, որ Երևանի կենտրոնում ծածանվի թուրքական դրոշը: Մենք դա անում ենք, որպեսզի երկու երկրներն ունենան հնարավորություն առկա խնդիրները միմյանց պաշտոնապես ներկայացնելու և գործնական լուծումներ տալու համար: Արձանագրության մեջ չհստակեցնելով դիվանագիտական ներկայացուցչությունների մակարդակը, մենք այդ գործընթացն էապես սահմանափակելու հնարավորություն ենք տալիս: Օրինակ, Թուրքիան կարող է «դիվանագիտականառաքելություն» բացել Երևանում և հավատարմատար նշանակել մի երրորդ քարտուղարի: Այս պարագային մենք Երևանում կունենանք դիվանագիտական փոստի թուրքական ընդունման կետ միայն: Միևնույն ժամանակ Թուրքիան հավատարմագրելով հայ դիվանագետ/ներ/ի Անկարայում, կարող է մերժել Հայաստանի Հանրապետության դեսպանի հավատարմագրումը, պատճառաբանելով, որ նման բան չի նախատեսված արձանագրությամբ:
Տեսնենք ի՞նչ նախադեպեր ունենք այս հարցում: Օրինակ, Ուկրաինայի հետ Թուրքիայի դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատող արձանագրությունը [3 փետրվարի 1992թ.] ամրագրում է «փոխանակելդիվանագիտականառաքելություններդեսպանություններիմակարդակով» (to exchange diplomatic missionsat the level of embassies):[1]Այսինքն, ստեղծվում է իրավական հիմք և պարտավորություն արտակարգևլիազորդեսպանների հավատագրման համար, քանի որ երկկողմ հարաբերություններում □դեսպանիկողմիցգլխավորվողդիվանագիտականառաքելություննէկոչվումդեսպանություն□:
Ամերիկայի հետ հարաբերություններում թուրքերն ավելի առաջ են գնացել: Երբ 1927թ. փետրվարի 17-ին, նոտաների փոխանակման ճանապարհով, ԱՄՆ և Թուրքիան հաստատեցին դիվանագիտական հարաբերություններ, ապա նաև պարտավորվեցին □հնարավորինսարագձեռնամուխլինելդեսպաններինշանակմանը: (to proceed to the appointment of Ambassadors as soonas possible.[2]) Սա բխում էր Թուրքիայի շահերից, քանի որ Սենատում թուրք-ամերիկյան դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատմանն ընդդիմացող մեծաթիվ խումբ կար: Այսինքն, Թուրքիան հեռու էր նայում և նման ձևակերպմամաբ իրեն ապահովագրեց, որ ապագայում Սենատը չկարողանա մերժել Թուրքիայում ԱՄՆ դեսպանի թեկանածությունը, ինչպես նաև առարկել Թուրքիայի դեսպանի ժամանմանը Վաշինգտոն:
Եթե դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելու արձանագրությունը կնքվելու լիներ մեկ այլ երկրի հետ, գուցեև այդքան անհանգստանալու կարիք չէր լինի: Սակայն Թուրքիայի հետ պատմական փորձը մեզ մղում է հնարավորինս հաշվենկատ և հեռատես լինելու:
Այո, դեսպանությունը դիվանագիտական առաքելություն է, սակայն ամեն դիվանագիտական առեքելություն դեռ դեսպանություն չէ: Տեղին է հիշել պարսիկի խոսքը «Գերդուգերդասթամմահարգերդիգերդունիստ(Ընկույզըկլորէ, սակայնամենկլորբանընկույզչէ)»։
[1] United States, Treaty Series, vol. 1711, I-29601, New York, 1993, p. 209.
[2] Papers Relating to the Foreign Relations of the United States, 1927, v. III, Washington, 1942, p. 794.
Ես արդեն առիթ ունեցել եմ գրելու, որ հայ-թուրքական արձանագրությունները սխալաշատ և թերի փաստաթղեր են: Ամեն ընթերցելիս մի նոր թերություն է ի հայտ գալիս: Հայաստանի Հանրապետության և Թուրքիայի Հանրապետության միջև դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելու մասին արձանագրության տասերորդ կետը նախատեսում է «դիվանագիտական առաքելությունների փոխանակում» (to exchange Diplomatic Missions). Առերես անշառ ձևակերպում է: Սակայն մասնագիտական քննությունը ցույց է տալիս, որ այն հղի է հետագա լրջագույն բարդություններով: Սույն ձևակերպումը չի հստակեցնում, թե այդ առաքելությունները ի՞նչ մակարդակի պետք է լինեն: Այս անորոշությունը, ցանկության դեպքում, հնարավորություն կտա Թուրքիային de jure հաստատելով դիվանագիտական հարաբերություններ, de facto դրա արդյունավետությունը մոտեցնել զրոյի: Մենք հո՞ Թուրքիայի հետ դիվանագիտական հարաբերություններ չենք հաստատում, որ Երևանի կենտրոնում ծածանվի թուրքական դրոշը: Մենք դա անում ենք, որպեսզի երկու երկրներն ունենան հնարավորություն առկա խնդիրները միմյանց պաշտոնապես ներկայացնելու և գործնական լուծումներ տալու համար: Արձանագրության մեջ չհստակեցնելով դիվանագիտական ներկայացուցչությունների մակարդակը, մենք այդ գործընթացն էապես սահմանափակելու հնարավորություն ենք տալիս: Օրինակ, Թուրքիան կարող է «դիվանագիտական առաքելություն» բացել Երևանում և հավատարմատար նշանակել մի երրորդ քարտուղարի: Այս պարագային մենք Երևանում կունենանք դիվանագիտական փոստի թուրքական ընդունման կետ միայն: Միևնույն ժամանակ Թուրքիան հավատարմագրելով հայ դիվանագետ/ներ/ի Անկարայում, կարող է մերժել Հայաստանի Հանրապետության դեսպանի հավատարմագրումը, պատճառաբանելով, որ նման բան չի նախատեսված արձանագրությամբ:
Տեսնենք ի՞նչ նախադեպեր ունենք այս հարցում: Օրինակ, Ուկրաինայի հետ Թուրքիայի դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատող արձանագրությունը [3 փետրվարի 1992թ.] ամրագրում է «փոխանակել դիվանագիտական առաքելություններ դեսպանությունների մակարդակով» (to exchange diplomatic missions at the level of embassies):[1] Այսինքն, ստեղծվում է իրավական հիմք և պարտավորություն արտակարգ և լիազոր դեսպանների հավատագրման համար, քանի որ երկկողմ հարաբերություններում □դեսպանի կողմից գլխավորվող դիվանագիտական առաքելությունն է կոչվում դեսպանություն□:
Ամերիկայի հետ հարաբերություններում թուրքերն ավելի առաջ են գնացել: Երբ 1927թ. փետրվարի 17-ին, նոտաների փոխանակման ճանապարհով, ԱՄՆ և Թուրքիան հաստատեցին դիվանագիտական հարաբերություններ, ապա նաև պարտավորվեցին □ հնարավորինս արագ ձեռնամուխ լինել դեսպանների նշանակմանը: (to proceed to the appointment of Ambassadors as soon as possible.[2]) Սա բխում էր Թուրքիայի շահերից, քանի որ Սենատում թուրք-ամերիկյան դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատմանն ընդդիմացող մեծաթիվ խումբ կար: Այսինքն, Թուրքիան հեռու էր նայում և նման ձևակերպմամաբ իրեն ապահովագրեց, որ ապագայում Սենատը չկարողանա մերժել Թուրքիայում ԱՄՆ դեսպանի թեկանածությունը, ինչպես նաև առարկել Թուրքիայի դեսպանի ժամանմանը Վաշինգտոն:
Այո, դեսպանությունը դիվանագիտական առաքելություն է, սակայն ամեն դիվանագիտական առեքելություն դեռ դեսպանություն չէ: Տեղին է հիշել պարսիկի խոսքը «Գերդու գերդ ասթ ամմա հար գերդի գերդու նիստ (Ընկույզը կլոր է, սակայն ամեն կլոր բան ընկույզ չէ)»։

Каждая круглая вещь - еще не орех или вновь об армяно-турецких дипломатических отношениях
У меня уже был повод писать, что армяно-турецкие протоколы - неполноценные документы с многочисленными ошибками. Каждый раз прочтя, можно обнаружить новый недостаток. Десятый пункт протокола об установлении дипломатических отношений между Республикой Армения и Турецкой Республикой предполагает «обмен дипломатическими миссиями» (to exchange Diplomatic Missions). С виду безвредная формулировка. Однако профессиональный просмотр показывает, что она чревата дальнейшими серьезнейшими осложнениями. Данная формулировка не уточняет, на каком уровне будут эти миссии. Эта неопределенность, при желании, даст возможность Турции, de jureустановив дипломатические отношения, de facto его эффективность приблизить к нулю. Мы же с Турцией не устанавливаем дипломатические отношения, чтобы в центре Еревана развевался турецкий флаг? Мы это делаем, чтобы имели возможность нынешние проблемы официально представлять друг другу и дать им практическое решение. В протоколах, не уточняя уровень дипломатических представительств, мы даем возможность существенно ограничить этот процесс. Например, Турция может открыть в Ереване «дипломатическую миссию» и назначить поверенного какого-то третьего секретаря. В этом случае мы можем иметь в Ереване лишь один пункт по принятию турецкой дипломатической почты. В то же время Турции при аккредитации армянского дипломата (ов) в Анкаре, может отказать в аккредитации посла Республики Армения, мотивируя это тем, что подобное не было предусмотрено по протоколу.
Смотрите, какие прецеденты мы имеем в этом вопросе. Например, протокол, устанавливающий дипломатические отношения Украины с Турцией (3 февраля 1992 года) закрепляет «обменяться дипломатическими миссиями на уровне посольств (to exchange diplomatic missions at the level of embassies): [1] То есть, создаются правовая основа и обязательство для аккредитации чрезвычайного и полномочного посла , поскольку в двусторонних отношениях «возглавляемая послом дипломатическая миссия называется посольством».
В отношениях с Америкой Турция пошла дальше. Когда 17 февраля 1927 года путем обмена нот США и Турция установили дипломатические отношения, то также обязались «по мере возможности скорее приступить к назначению послов» (to proceed to the appointment of Ambassadors as soonas possible. [2]) Это вытекало из интересов Турции, поскольку в Сенате было большое количество противников установления американо-турецких дипломатических отношений. То есть, Турция смотрела далеко и подобной формулировкой застраховала себя, чтобы Сенат не смог отклонить кандидатуру посла США в Турции, а также не смог бы противоречить прибытию посла Турции в Вашингтон.
Если б протокол об установлении дипломатических отношений заключался с другой страной, может быть, и не было бы нужды так беспокоиться. Однако исторический опыт с Турцией нас заставляет быть по мере расчетливым и дальновидным.
Да, посольство - дипломатическая миссия, однако каждая дипломатическая миссия - еще не посольство. К месту вспомнить персидское слово «Герду герд аст амма ар герди герду нист» (орех круглый, однако не каждая круглая вещь - орех).
У меня уже был повод писать, что армяно-турецкие протоколы - неполноценные документы с многочисленными ошибками. Каждый раз прочтя, можно обнаружить новый недостаток. Десятый пункт протокола об установлении дипломатических отношений между Республикой Армения и Турецкой Республикой предполагает «обмен дипломатическими миссиями» (to exchange Diplomatic Missions). С виду безвредная формулировка. Однако профессиональный просмотр показывает, что она чревата дальнейшими серьезнейшими осложнениями. Данная формулировка не уточняет, на каком уровне будут эти миссии. Эта неопределенность, при желании, даст возможность Турции, de jure установив дипломатические отношения, de facto его эффективность приблизить к нулю. Мы же с Турцией не устанавливаем дипломатические отношения, чтобы в центре Еревана развевался турецкий флаг? Мы это делаем, чтобы имели возможность нынешние проблемы официально представлять друг другу и дать им практическое решение. В протоколах, не уточняя уровень дипломатических представительств, мы даем возможность существенно ограничить этот процесс. Например, Турция может открыть в Ереване «дипломатическую миссию» и назначить поверенного какого-то третьего секретаря. В этом случае мы можем иметь в Ереване лишь один пункт по принятию турецкой дипломатической почты. В то же время Турции при аккредитации армянского дипломата (ов) в Анкаре, может отказать в аккредитации посла Республики Армения, мотивируя это тем, что подобное не было предусмотрено по протоколу.
В отношениях с Америкой Турция пошла дальше. Когда 17 февраля 1927 года путем обмена нот США и Турция установили дипломатические отношения, то также обязались «по мере возможности скорее приступить к назначению послов» (to proceed to the appointment of Ambassadors as soon as possible. [2]) Это вытекало из интересов Турции, поскольку в Сенате было большое количество противников установления американо-турецких дипломатических отношений. То есть, Турция смотрела далеко и подобной формулировкой застраховала себя, чтобы Сенат не смог отклонить кандидатуру посла США в Турции, а также не смог бы противоречить прибытию посла Турции в Вашингтон.