Եգիպտոսի նախագահ. «Մերձավոր Արևելքի և Աֆրիկայի ահաբեկիչները կարող են հասնել մինչև Եվրոպա»
Մերձավոր Արևելքում և Աֆրիկայի երկրներում գտնվող ահաբեկչական խմբավորումներն իրական հնարավորություն ունեն հասնելու մինչև Եվրոպա։ Այսպիսի մտավախությամբ է նախօրեին Կահիրեում հանդես եկել Եգիպտոսի նախագահ Աբդել Ֆաթթահ աս–Սիսին Ֆրանսիայի պաշտպանության նախարար Ժան–Իվ Լե Դրիանի հետ հանդիպմանը։
Նախօրեին նախագահականի տարածած կոմյունիկեում նա զգուշացրել է ծայրահեղական տենդենցների տարածման ռիսկերի մասին ոչ միայն մերձավորարևելյան տարածաշրջանում և Աֆրիկայում։ Նրա խոսքերով՝ չի կարելի սահմանափակվել մեկ խմբավորմամբ կամ ինչ–որ առանձին ահաբեկչական ցանցի դեմ պայքարով. «Այդ պայքարը պետք է դիպչի նրանց բոլոր կառույցներին և՛ Մերձավոր Արևելքում, և՛ Աֆրիկայում», – ընդգծել է նա։

Президент Египта: «Террористы Ближнего Востока и Африки могут добраться до Европы»
Орудующие в странах Ближнего Востока и Африки террористические группировки имеют реальный шанс добраться и до Европы. Как сообщает ИТАР-ТАСС, с таким предостережением выступил на прошедшей накануне в Каире встрече с министром обороны Франции Жан-Ив Ле Дрианом президент Египта Абдель Фаттах ас-Сиси.
В распространенном коммюнике президентской канцелярии он предупредил о риске распространения экстремистских тенденций не только в ближневосточном регионе и на Черном континенте. «Все это неизбежно будет идти дальше – в Европу, особенно, страны севера Средиземноморья. Поэтому, чтобы искоренить террор, нам важно действовать согласованно, в рамках общей стратегии международного сообщества», - сказал ас-Сиси.
По его словам, нельзя ограничиваться противостоянием с одной группировкой или какими-либо отдельными террористическим сетями. «Эта борьба должна затронуть все их структуры и на Ближнем Востоке, и в Африке», - подчеркнул он.