Ուորլիք. «Մենք աշխատում ենք կողմերի հետ, որպեսզի համաձայնության գանք վեց կետերի շուրջ»
Հայաստան ժամանած ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքն այսօր ԱՄՆ դեսպանատանը լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է, որ արդեն ժամանակն է, որ ԼՂ հակամարտության շուրջ բանակցությունները տարվեն այլ մակարդակով։
«Արդեն բավական չէ, որ նախագահները կամ արտգործնախարարները երբեմն հանդիպեն: Պետք է լինի պաշտոնական բանակցային գործընթաց, և դա պետք է կողմերը որոշեն, թե այն ինչպես պետք է լինի։ Մենք պատրաստ ենք նրանց աջակցել: Չենք ուզում նախանշել վերջնական արդյունք. մենք ցանկանում ենք, որ լինի գործընթաց, որը կտանի հարցի լուծման», – ասել է ԱՄՆ համանախագահը։
Ջեյմս Ուորլիքը կարևորել է նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հադիպումների ու քննարկումների անհրաժեշտությունը. «Չկան այնպիսի հարցեր, որոնք չի կարելի քննարկել. մենք ուզում ենք, որ բոլոր հարցերն էլ քննարկվեն նախագահների և արտգործնախարարների մակարդակով: Մենք աշխատում ենք կողմերի հետ, որպեսզի համաձայնության գանք այն վեց կետերի շուրջ, որոնք քննարկվեցին «Քարնեգի» հիմնադրամում: Հասկանալի է, որ դժվար է, բայց պետք է աշխատել այդ ուղղությամբ»։

Джеймс Уорлик: «Мы работаем со сторонами для консенсуса вокруг 6 пунктов»
В ходе пресс-конференции в посольстве США в Ереване американский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Джеймс Уорлик заявил, что настало время перенести переговоры по нагорно-карабахскому конфликту на другой уровень.
«Уже недостаточно того, чтобы президенты или министры иностранных дел время от времени встречались. Должен быть официальный переговорный процесс, и стороны должны решить, как он должен протекать, и мы готовы их поддержать. Мы не хотим представлять конечный результат, мы хотим, чтобы был процесс, который приведет к решению проблемы», - пояснил он.
По словам дипломата, очень важно, чтобы два президента встретились и продолжили обсуждения. «Нет таких вопросов, которые нельзя обсудить. Мы хотим, чтобы все вопросы обсуждались на уровне министров иностранных дел и президентов. Мы работаем со сторонами для консенсуса вокруг тех 6 пунктов, которые обсуждались в Фонде Карнеги. Понятно, что трудно, но мы должны работать в этом направлении», - сказал Джеймс Уорлик.