Ճապոնիայում առաջին անգամ կատարվել է աչքի ցանցաթաղանթի փոխպատվաստում ցողունային բջիջներով
Ճապոնիայում աշխարհում առաջին անգամ կատարվել է աչքի ցանցաթաղանթի փոխպատվաստում, որն աճեցվել է ցողունային բջիջների օգնությամբ։
Ճապոնիայի բնական գիտությունների պետական համալսարանի փոխանցմամբ՝ առաջին փորձն արդեն դրական արդյունքներ է արձանագրել. մասնագետները փոխպատվաստել են 70–ամյա կնոջ ցանցաթաղանթը, որի խոսքերով՝ տեսողությունը զգալիորեն բարելավվել է։
Ճապոնական հետազոտական ինստիտուտն ակնկալում է մեծ հաջողությունների հասնել նշյալ մեթոդով քայքայված ցանցաթաղանթների վերականգնման ուղղությամբ։
Երբ 2012–ին ճապոնացի պրոֆեսոր Կիոտո Սինյա Յամանկան Նոբելյան մրցանակի արժանացավ բժշկության մեջ ցողունային բջիջների հայտնագործման համար, Ճապոնիայում սկսեցին զարգացնել վերականգնողական բժշկությունը։ Կառավարությունը մտադիր է ավելի քան 1 մլրդ դոլար տրամադրել առաջիկա 10 տարում համապատասխան ոլորտի հետազոտությունների համար։

Первую в мире операцию по пересадке сетчатки глаза из стволовых клеток провели в Японии
Первая в мире операция по пересадке человеку сетчатки глаза, которая была выращена из стволовых клеток, дала положительные результаты уже через сутки после ее проведения. Как передает ИТАР-ТАСС, об этом сообщили в японском государственном Институте естественных наук (Рикэн), который проводит клинические испытания метода.
В ходе операции в пятницу японские специалисты пересадили сетчатку глаза 70-летней пациентке, больной макулодистрофией. Женщина сообщила, что ее «область зрения стала светлее». В Рикэн предполагают, что это может быть признаком успешной операции. В то же время ученые не исключают, что подобные изменения могли произойти от простого отлива кровяных телец из глазных сосудов, и потому делать окончательные выводы пока рано.
После того, как в 2012 году профессор университета Киото Синъя Яманака получил Нобелевскую премию по медицине за открытие метода производства стволовых клеток из обычных клеток организма, в Японии проводится активная разработка новых методов регенеративной медицины. Правительство страны планирует выделить свыше $1 млрд на исследования в этой сфере в течение ближайших десяти лет.