ՌԴ դեմ նոր պատժամիջոցները կարող են բացասաբար ազդել ԵՄ տնտեսության վրա
Ընդունված, սակայն ՌԴ դեմ դեռևս չկիրառված ԵՄ պատժամիջոցները կարող են բացասական հետևանքներ ունենալ նաև ԵՄ տնտեսության վրա: Այսպիսի կարծիք է արտահայտել Եվրախորհրդարանի նախագահ Մարտին Շուլցը «Deutschlandfunk»ի հետ հարցազրույցում:
«Բնակչության ուշադրությունը պետք է ուղղել նրան, որ պատժամիջոցներ մտցնելը կարող է հակառակ ազդեցությանն էլ հանգեցնել...», - ընդգծել է Եվրախորհրդարանի ղեկավարը: Վերջինը ճիշտ է համարում ՌԴ դեմ նոր պատժամիջոցների կիրառման հետաձգումը:
«Ներկայում մենք պատրաստ են գնալ կտրուկ քայլերի, սակայն չենք կիրառում դրանք, քանզի ցանկանում ենք հնարավորություն տալ Ուկրաինայի և ռուսական կառավարության միջև մեկնարկող երկխոսությանը, - ասել է նա,–սակայն եթե այն ձախողվի, ապա կգա պատժամիջոցների հերթը»:

Новые санкции против РФ могут негативно отразиться на экономике ЕС – глава Европарламента
Принятые, но еще не введенные в отношении РФ новые санкции Евросоюза могут иметь негативные последствия и для экономики ЕС. Как сообщает ИТАР-ТАСС, такое мнение выразил председатель Европарламента Мартин Шульц в интервью радиостанции «Deutschlandfunk».
«Населению следует указать на то, что это (введение санкций) может привести и к обратному воздействию: при определенных обстоятельствах к росту цен на энергоносители, замедлению экономического роста, сокращению экспорта и импорта, к потерям для фирм, которые инвестировали или намеревались инвестировать в экономику России», - подчеркнул глава Европарламента.
«Мы сейчас действительно готовы пойти на жесткие меры, но не вводим их, поскольку хотим дать шанс начинающемуся диалогу между Украиной и российским правительством, – сказал он. – Однако, если это закончится провалом, то тогда настанет время для санкций».