Սամվել Նիկոյան. «Վերարտադրվելու ցանկությունը կարող է իրականացվել նաև գործող Սահմանադրությամբ»
ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Սամվել Նիկոյանը չի կարծում, որ Սերժ Սարգսյանը Սահմանադրությունը փոխում է վերարտադրվելու համար։
–Վերարտադրվելու ցանկությունը կարող է իրականացվել և՛ այս Սահմանադրությամբ, և՛ այլ Սահմանադրությամբ։ Սահմանադրությունը որևէ ձևով չի խանգարում վերարտադրվելուն,–«7օր»–ի հետ զրույցում ասել է Նիկոյանը։
Վերհիշելով Սերժ Սարգսյանի խոսքերը, որ Սահմանադրական փոփոխությունների դեպքում ինքը ոչ նախագահ, ոչ էլ վարչապետ դառնալու հավակնություններ չի ունենա, ՀՀԿ–ական պատգամավորն ասել է.
–Այնքան պարզ և հստակ ասաց, թե ինքը ինչ չի ուզում դառնալ, և ինչ է ուզում, որ մեկնաբանելն ավելորդ է։ Իսկ գործող Սահմանադրությամբ ոչինչ չի խանգարում այն նույն պաշտոնները զբաղեցնել, ինչը հնարավոր կլինի փոփոխություններից հետո։ Չէ՞ որ գործող Սահմանադրությամբ էլ ԱԺ–ն ունի հսկայական լիազորություններ։ Մի՛ կարծեք, որ Սահմանադրական փոփոխություններից հետո կարող է՝ ԱԺ–ի լիազորություններն ավելանան։ Իշխանության երեք ճյուղերը միշտ պետք է գտնվեն հակակշիռների և փոխադարձ զսպումների մեխանիզմի մեջ։
Հիշեցնենք, սակայն, որ իշխանության նախաձեռնած սահմանադրական փոփոխությունների հայեցակարգով հանրապետության նախագահն ընտրվում է Ազգային ժողովի կողմից` յոթ տարի ժամկետով։ Վարչապետն էլ պաշտոնը ստանձնում է խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքով, Կառավարությունը ձևավորվում է վարչապետի կողմից և պատասխանատու է միայն Ազգային ժողովի առջև:

Самвел Никоян: «Желание воспроизвестись у власти можно реализовать и при действующей Конституции»
Депутат Национального собрания Армении от фракции РПА Самвел Никоян не считает, Серж Саргсян хочет изменить Конституцию для своего воспроизводства у власти.
«Это желание можно реализовать и при действующей Конституции. Воспроизводству у власти Конституция никоим образом не препятствует», - отметил в беседе с «7or» Никоян.
Напомнив слова Сержа Саргсяна о том, что в случае изменения Конституции он не будет претендовать ни на президентское, ни на премьерское кресло, депутат от РПА подчеркнул:
«Он настолько четко и ясно сказал, кем хочет и не хочет становиться, что комментарии излишни. Для занятия же этих постов действующая Конституция не является той преградой, которая была бы ликвидирована с внесением в нее изменений. Ведь и при действующей Конституции НС обладает огромными полномочиями. Не думайте, что после конституционных изменений полномочия НС будут расширены. Три ветви власти всегда должны находиться в рамках системы сдержек и противовесов».
Напомним, однако, что, согласно концепции инициированных властями конституционных изменений, президент страны будет избираться Национальным собранием сроком на 7 лет. Что касается премьер-министра, то он будет занимать свое кресло по результатам парламентских выборов. Правительство будет формироваться премьером и будет подотчетно лишь НС.