«Իսլամական պետության» զինյալները մահապատժի են ենթարկել լիբանանցի Քաիդ Քդադին
«Իսլամական պետության» զինյալները, որոնք գրավել են Սիրիայի հետ սահմանակից Էրսալ քաղաքը, մահապատժի են ենթարկել Լիբանանի քաղաքացի Քաիդ Քդադին։ Նրան մեղադրում էին «Հըզբոլլահ» շիական խմբավորման հետ կապերի մեջ, որի կամավորները մարտնչում են Սիրիայում կառավարական զորքերի կողմից։
Ավելի վաղ տեղական ԶԼՄ–ն հաղորդել էր, որ դա երկրորդ դեպքն է թվով 30 լիբանանյան զինվորների հետ, որոնք գերեվարվել են ծայրահեղականների կողմից օգոստոսի սկզբին Էրսալի գրավման ժամանակ։ Սակայն այդ տեղեկատվությունը չի հաստատվել։ Օգոստոսի սկզբից ԻՊ զինյալների և «Ջեբհաթ ան–Նուսրա» ծայրահեղական խմբավորումների վերահսկողության տակ 23 գերեվարված զինծառայող է գտնվում։ Ծայրահեղականները պահանջում են նրանց փոխարեն ազատել իսլամիստ բանտարկվածներին «Ռումիա» գաղութից՝ Բեյրութին մոտ։

Боевики «Исламского государства» казнили ливанского гражданина
Боевики «Исламского государства», захватившие пограничный с Сирией город Эрсаль, казнили в четверг ливанского гражданина Каида Гдада. Как передает ИТАР-ТАСС, его обвинили в связях с шиитской группировкой «Хезболлах», добровольцы которой сражаются в Сирии на стороне правительственной армии.
Ранее местные СМИ сообщили, что расправа была учинена над вторым по счету ливанским солдатом из числа 30 военнослужащих, которые были захвачены в плен экстремистами в начале августа во время штурма Эрсаля (90 км от Бейрута). Однако эта информация не подтвердилась.
Отмечается, что с начала августа в руках боевиков ИГ и другой экстремистской группировки «Джебхат ан-Нусра» находятся 23 военнослужащих и жандарма. В обмен на них радикалы требуют освободить группу узников-исламистов из тюрьмы «Румия» под Бейрутом. 28 августа экстремисты ИГ продемонстрировали видеозапись, на которой была запечатлена казнь сержанта Али ас-Сейида. В среду в городе Фнейдек в горном районе Аккар на севере Ливана состоялись его похороны.