Երիտասարդ դասախոսների պահանջը կբավարարվի
ՀՀ կառավարության այսօրվա նիստում վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն անդրադարձել է բուհերի երիտասարդ դասախոսների բողոքին, ովքեր համատեղում են ոչ պետական կազմակերպություններում իրենց աշխատանքը պետական ոչ առևտրային կազմակերպությունների կարգավիճակ ունեցող բուհերում դասախոսական աշխատանքի հետ։
Նրանք մտահոգություն էին հայտնել նպատակային սոցիալական վճարի երկու աշխատավայրից կատարման պարտավորությունների առնչությամբ:
Հ. Աբրահամյանը նշել է, որ չնայած պետական կենսաթոշակների մասին օրենքով ուղղակիորեն սահմանված չէ, սակայն սոցիալական վճար կատարելու պարտականությունը փոխկապակցված է անձին, այսինքն՝ կոնկրետ անձը հարկային տեղեկատվական համակարգում ունի մեկ կարգավիճակ, կամ համակարգի մասնակից է, կամ մասնակից չէ:
«Հաշվի առնելով պատասխանատուների մտահոգությունները՝ հանձնարարել եմ ֆինանսների նախարարին՝ ուսումնասիրել և առաջարկություններ ներկայացնել համապատասխան իրավական ակտ ընդունելու և հարկային մարմնի տեղեկատվական համակարգում համապատասխան փոփոխություններ կատարելու վերաբերյալ՝ հնարավորություն տալով սոցիալական վճար կատարելու պարտականություններից հրաժարվելու դիմում ներկայացնելու նաև այն անձի կողմից, ով համատեղությամբ աշխատում է բարձրագույն ուսումնական հաստատությունում, և հիմնական գործատուն չի հանդիսանում պետական կազմակերպությունը»,–ասել է Հ. Աբրահամյանը։

Овик Абрамян обещает удовлетворить требование молодых преподавателей
Проблема социальных выплат преподавателей, совмещающих работу в государственных вузах и частном секторе, будет решена. Как сообщает «arka.am», об этом заявил премьер-министр Армении Овик Абрамян в ходе правительственного заседания в четверг.
По его словам, на днях к нему обратились молодые преподаватели, которые совмещают работу в государственных и негосударственных вузах, и выразили обеспокоенность в связи с обязательством осуществлять социальные выплаты с двух рабочих мест.
«Хотя этот вопрос напрямую не сформулирован в законе о пенсиях, однако, обязательство осуществлять соцвыплаты связаны с человеком, то есть, конкретный человек в базе данных имеет один единственный статус: или он участник системы, или нет», - сказал премьер.
Премьер сообщил, что поручил министерству финансов изучить данный вопрос и представить предложение об утверждении соответствующего правового акта. Глава правительства также поручил внести изменения в информационную систему налогового органа, что позволит представить заявку об отказе осуществлять соцвыплаты людям, которые по принципу совместительства работают также и в госвузах, и госвуз не является их основным работодателем.