Շվեդիան, Ֆինլանդիան, Ավստրալիան, Վրաստանը և Հորդանանը ՆԱՏՕ–ի գագաթաժողովում հատուկ կարգավիճակ կստանան
Շվեդիան կդառնա հինգ երկրներից մեկը, որն Ուելսում ՆԱՏՕ–ի գագաթաժողովին սեպտեմբերի 4-5–ը նոր կարգավիճակ կստանա դաշինքի հետ հարաբերություններում։ Այս մասին հաղորդել է «Սվենսկա դագբլադետ» թերթը։
Ֆինլանդիայի, Ավստրալիայի, Վրաստանի և Հորդանանի հետ մեկտեղ՝ թագավորությունը «ոսկե քարտ» կստանա և կդիտարկվի որպես «համար մեկ գործընկեր», որն ամենաբարձր դիրքն է՝ առանց ՆԱՏՕ–ին անդամակցելու։
Համաձայն պարբերականի տեղեկատվության՝ ստացված ՆԱՏՕ–ի գլխավոր գրասենյակում, նոր կարգավիճակը հինգ երկրներին հնարավորություն կտա ակտիվացնել կապերն այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են հետախուզական տվյալների հավաքագրումը, զորավարժությունների մշակման մասնակցությունը և այլն։
Շվեդիայի պաշտպանության նախարար Կարին Էնստրյոմը, որը ՆԱՏՕ–ի գագաթաժողովին կներկայացնի երկիրն ԱԳՆ ղեկավար Կառլ Բիլդթոմի հետ, հաստատել է Շվեդիայի՝ դաշինքի հետ համագործակցության հետագա ընդլայնման պատրաստակամության մասին։

Швеция, Финляндия, Австралия, Грузия и Иордания на саммите НАТО получат новый статус
Швеция станет одной из пяти стран, которая на саммите НАТО 4-5 сентября в Уэльсе получит новый статус в своих отношениях с альянсом. Как передает ИТАР-ТАСС, об этом сообщает газета «Свенска дагбладет».
Вместе с Финляндией, Австралией, Грузией и Иорданией королевство получит «золотую карту» и будет рассматриваться как «партнер номер один», что означает самое высокое положение без фактического членства в НАТО или «возросшие возможности к сотрудничеству», поясняет издание.
Согласно информации газеты, полученной в штаб-квартире НАТО, новый статус откроет пяти странам двери к активизации связей в таких областях, как сбор разведданных, участие в планировании учений и др.
Министр обороны Швеции Карин Энстрём, которая на саммите НАТО будет представлять страну вместе с министром иностранных дел Карлом Бильдтом, подтвердила готовность Швеции к дальнейшему расширению сотрудничества с альянсом.