Քեթրին Էշթոնն ու Իրանի ԱԳՆ ղեկավարը կհանդիպեն սեպտեմբերի 1-ին Բրյուսելում
ԵՄ արտաքին և անվտանգության քաղաքականության հարցերով գերագույն ներկայացուցիչ Քեթրին Էշթոնի և Իրանի ԱԳ նախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆի հանդիպումը միջուկային խնդրով կկայանա սեպտեմբերի 1-ին Բրյուսելում: Այս մասին այսօր հայտնել է Էշթոնի ներկայացուցիչ Մայա Կոսյանչիչը:
Հանդիպման գլխավոր նպատակը պետք է դառնա «Իրանի միջուկային ծրագրի վերաբերյալ համընդգրկուն համաձայնության հասնելու բանակցությունները շարունակելու մեխանիզմները քննարկելը», որոնք ՄԱԿ-ի միջազգային միջնորդների «վեցնյակի» անունից վարում է Քեթրին Էշթոնը:
Կողմերը մտադիր են համաձայնագրի կնքմանը հասնել մինչև նոյեմբերի 24-ը Թեհրանի դեմ միջազգային պատժամիջոցներից խուսափելու համար: Ենթադրվում է, որ «վեցնյակի» հաջորդ՝ ամբողջական ձևաչափով հանդիպումը կկայանա Նյու-Յորքում սեպտեմբերի 16-ին:

Встреча Кэтрин Эштон и главы МИД Ирана состоится 1 сентября в Брюсселе
Встреча верховного представителя Евросоюза по иностранным делам и политике безопасности Кэтрин Эштон и главы МИД Ирана Мохаммада Джавада Зарифа для продолжения переговоров по иранской ядерной программе состоится 1 сентября в Брюсселе. Как передает ИТАР-ТАСС, об этом сегодня сообщила представитель Эштон Майя Косьянчич.
Главной целью встречи должно стать «обсуждение механизма продолжения переговоров для достижения всеобъемлющего соглашения по ядерной программе Ирана», которые от имени «шестерки» посредников ООН (США, Россия, Китай, Франция, Великобритания и Германия) ведет Кэтрин Эштон. Этот документ должен в проверяемой форме гарантировать исключительно мирный характер ядерной программы Ирана. Стороны намерены достичь этого соглашения до 24 ноября, чтобы избежать возобновления режима международных санкций против Тегерана.
Предполагается, что следующая полноформатная встреча «шестерки» должна состояться в Нью-Йорке в преддверии Генеральной ассамблеи ООН, которая откроется 16 сентября.