Կընդգրկվե՞ն ընդդիմության առաջարկները ԸՕ նախագծում, թե՞ ոչ
Նոյեմբերի 26-ին «Հայելի» ակումբում ՀՀ ԱԺ պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Դավիթ Հարությունյանն անդրադարձել է Ընտրական օրենսգրքի բարեփոխումների նախագծին։ Նա նշել է, որ դրանց վերաբերյալ կազմակերպված երկօրյա քննարկումները բավական հաջող էին։ Խորհրդարանական ընդդիմությունը, որը ևս ԸՕ է մշակում, Դ. Հարությունյանի խոսքերով, նշել է, որ իրենց նախագծից 55 կետ ընդգրկված է իշխանական կոալիցիայի կողմից ներկայացրած ԸՕ նախագծում։ Այդ փաստը բանախոսը դրական է գնահատել։
Այդուհանդերձ նա նշել է, որ ընտրական օրենսդրությունը երբևէ չի կարող փոխարինել բուն իրականացմանը, քանի որ օրենքը չի կարող լուծել բոլոր հարցերը։
-Այնուամենայնիվ, բազում հարցեր կան, և այդ հարցերին պետք է անդրադարձ կատարվի ընտրական օրենսդրության միջոցով, բայց դա դեռևս ոչինչ չի նշանակում։ Դա չի նշանակում, որ ԸՕ-ն ի վիճակի է արմատապես փոխել իրավիճակը: Այն կարող է աջակցել, որ ավելի որակյալ ընտրություններ կատարվեն,-ասել է նա։
Դ. Հարությունյանն անդրադարձել է նաև ընդդիմության կողմից բարձրացվող երեք հիմնական կետերին՝ 100% համամասնական ընտրակարգին անցնելուն, ընտրամատյանները պատին փակցնելուն և հանձնաժողովներում ընդդիմության և իշխանության հավասար ներկայացվածությանը։
100% համամասնական ընտրակարգին անցնելու վերաբերյալ նա ասել է, թե կան տարբեր կարծիքներ և կան կուսակցություններ, որոնք պնդում են 100% մեծամասնական ընտրակարգին անցնելու վրա։ Նա նշել է, որ կան խարիզմատիկ անձանց վրա կառուցված կուսակցություններ,և նրանք նախընտրում են ունենալ 100% մեծամասնական ընտրություններ, իսկ կուսակցությունները, որոնք ավելի հակված են ձևավորված լինել որպես կուսակցություն, բնական է, կողմ են 100% համամասնական ընտրություններին։
-Ես հակված եմ այսօրվա միջանկյալ տարբերակին։ Հակված չեմ 100% համամասնական ընտրություններին։ Հակված չեմ, որովհետև 100% համամասնական մոդելները շատ հաճախ խորհրդարան են բերում կուսակցական ֆունկցիոներների,-նշել է նա։
Ինչ վերաբերում է ընտրամատյաններին, ապա Դ. Հարությունյանն ասել է, որ Վենետիկի հանձնաժողովի փորձագետներն էլ են համարում, որ դա ճիշտ մոդել չէ, քանի որ դա ընտրական իրավունքի խախտում է։
Հանձնաժողովների բաշխվածության առումով, ըստ նրա, իշխանությունները նախագծում բավական լուրջ քայլ առաջարկել են ՝ նախատեսելով, որ բոլոր տեղամասային ընտրական հանձնաժողովներում ղեկավար պաշտոնները պետք է բաշխված լինեն ըստ խորհրդարանում կուսակցությունների ներկայացվածության։ Դա, նրա խոսքերով, թերևս ամենաօբյեկտիվ չափանիշն է։
Դավիթ Հարությունյանն ասել է, որ չի կարող երաշխիքներ տալ՝ ընդդիմության առաջարկները կընդգրկվե՞ն նախագծում, թե՞ ոչ, քանի որ նախագիծը ձևավորվում է քվեարկությամբ.
-Այնուամենայնիվ, որպես համապատասխան հանձնաժողովի նախագահ ասում եմ, որ իսկապես շատ հետաքրքիր առաջարկներ հնչել են, որոնց մի մասը, ես վստահ եմ (իմ կարծիքն եմ արտահայտում), հավանաբար կընդգրկվի ընտրական օրենսգրքում։
Նախագիծը, ըստ Դ. Հարությունյանի, Ազգային ժողովի օրակարգ կմտնի հավանաբար փետրվարին։

Будут ли включены предложения оппозиции в проект Избирательного кодекса?
26 ноября в клубе «Айэли» председатель постоянной комиссии НС РА по государственно-правовым вопросам Давид Арутюнян коснулся темы реформы Избирательного кодекса. Он отметил, что организованные в связи с этим двухдневные обсуждения были достаточно успешными. По словам Д. Арутюняна, парламентская оппозиция отметила, что 55 пунктов из их проекта включены в проект ИК, представленный коалицией власти. Докладчик оценил этот факт как положительный.
Вместе с тем, он отметил, что избирательное законодательство не может решить всех проблем.
«Тем не менее, есть множество вопросов и нужно затронуть эти вопросы посредством избирательного законодательства, но это еще ничего не значит. Это не значит, что Избирательный кодекс в состоянии кардинально изменить ситуацию. Он может содействовать тому, чтобы выборы проводились более качественно», - сказал он.
Д. Арутюнян отдельно остановился на трех основных пунктах оппозиции: переход на 100% пропорциональную систему, крепление избирательных журналов к стене, равное соотношение в комиссиях представителей власти и оппозиции.
Относительно перехода на 100% пропорциональную избирательную систему он сказал, что есть различные мнения и есть партии, которые настаивают на переходе к 100% мажоритарной системе. Он отметил, что это в основном партии, опирающиеся на харизматических лиц.
«Я склоняюсь к сегодняшнему промежуточному варианту.Я не приветствую 100% пропорциональную модель, поскольку очень часто она приводит в парламент партийных функционеров», - отметил он.
Что касается избирательных журналов, то Д. Арутюнян сказал, что эксперты Венецианской комиссии также считают, что это неправильная модель, поскольку она нарушает избирательное право.
В плане распределения представителей власти и оппозиции в комиссиях, по его словам, власти пошли на достаточно серьезный шаг: предложили, чтобы руководящие должности во всех участковых избирательных комиссиях распределялись в соответствии с представленностью партии в парламенте. По его словам, это, наверное, самый объективный критерий.
Д. Арутюнян отметил, что не может дать гарантий относительно того, что предложения оппозиции будут включены в проект, поскольку проект формируется голосованием.
«Тем не менее, как председатель соответствующей комиссии, говорю, что, действительно, очень интересные предложения. Уверен (выражаю свое мнение), что часть этих предложений, вероятно, будет включена в Избирательный кодекс».
Проект, по словам Д. Арутюняна, войдет в повестку Национального собрания, вероятно, в феврале.
«Я склоняюсь к сегодняшнему промежуточному варианту. Я не приветствую 100% пропорциональную модель, поскольку очень часто она приводит в парламент партийных функционеров», - отметил он.