«Ստղեծված իրավիճակում պետք է միասնական լինենք», «Թշնամին մեզ կրկին համախմբեց» …
Վերջին օրերին այս կարգի հայտարարություններն ու գրառումներն, անշուշտ, տեղին են, ճիշտ են ու պետք են։ Բայց անհրաժեշտ է՝ ամրագրվի ևս մեկ բան՝ այո՛, թշնամուն դիմագրավելու հարցում միասնականությունն այլընտրանք չունի, սակայն նույնը պետք է լինի երկրի ներսում խնդիրներ առաջացնողի պարագայում։
Հայաստանը թուլացնողներն այսօր համախմբվածության կոչեր են անում, ասում, թե «այս իրավիճակում չպետք է ընդդիմություն և իշխանություն խաղալ. պետք է բոլորս միասնական լինենք»։
Պարզ է, որ ստեղծված իրավիճակում բոլոր խնդիրները մղվում են հետին պլան. Հայաստանի ու Արցախի անվտանգությունն առաջնային գերակայություն է։ Ու եթե մոտ ապագայում կամ, ասենք, աշնանը հանկարծ պարզվի, որ ինչ–որ մի «մասնագիտական խումբ» մարզերից ինչ–որ մեկում սահմանադրական «բարեփոխումների» վերաբերյալ քննարկումներ է կազմակերպել, նշանակում է՝ գործող իշխանությունը թքած ունի բոլորիս անվտանգության վրա։
Սահմանադրական փոփոխություններին (իրականում՝ իշխանության վերարտադրվելու փորձին) դեմ են հիմնական քաղաքական ուժերը։ Ուրեմն, դրանց անցկացման փորձն առնվազն նշանակում է դեմ գնալ թշնամու դեմ միասնական լինելու գաղափարին և ապակայունացում մտցնել երկրի ներսում։
Եվ ընդհանրապես, արհեստական սահմանադրական «բարեփոխումների» թեման պետք է այլևս փակված համարել։ Այսօր բոլորս տեսնում ենք թուլացած Հայաստանի հետևանքները։
Այո՛, մեր բանակը հաղթանակած է ու այդպիսին էլ կմնա, այո՛, Ադրբեջանին պետք է իր տեղը ցույց տալ, ու այդ հարցում բոլորս միասնական ենք։ Հարց չկա։ Բայց դա շատ քիչ է։ Հայաստանը պետք է պինդ լինի, այլ ոչ թե բազմաթիվ խնդիրների տակ կքած։ Նշանակում է՝ այս իշխանությունը չի կարող վերարտադրվել։ Այնպես որ, մոռացե՛ք սահմանադրական փոփոխությունների մասին։ Մեզ իրական խնդիրների արագ կարգավորում է անհրաժեշտ։ Ու չփորձե՛ք սահմանին լարված իրավիճակը օգտագործել ձեր խնդիրները լուծելու համար. դա իսկապես վտանգավոր կլինի։
Հ.Գ.։ Սերժ Սարգսյանն իր նախագահության առաջին իսկ ամիսներից ստորագրություններ է դնում վտանգավոր փաստաթղթերի տակ՝ Մայնդորֆյան համաձայնագիր, հայ–թուրքական արձանագրություններ ...
Ու ամեն անգամ իշխանությունը հայտարարում էր, թե դա բացառապես Հայաստանի շահերից է բխում։ Ասենք՝ ասում էին, թե կթուլանա լարվածությունը շփման գծում, առանց նախապայմանների կբացվի հայ–թուրքական սահմանը ...
Այսօր մենք պատերազմի եզրին ենք, Թուրքիան էլ մի հանգի նախապայմաններ է առաջ բրդում՝ սահմանը պինդ փակած պահելով։ Գործող իշխանությունը սպառել է նախաձեռնությունների իր չափաբաժինը, դեռ մի բան էլ՝ տվել–անցել։
Մեծ անհանգստությամբ եմ սպասում Սոչիից սպասվող լուրերին. հանկարծ Սերժ Սարգսյանը, գրիչն առած, չընկնի ցանկացած փաստաթղթի հետևից։
Սահմանադրական փոփոխությունների թեման ջրվեց

«В сложившейся ситуации нам необходимо единство», «Враг нас снова сплотил»…
В последние дни подобные заявления и комментарии, несомненно, уместны, правильны и необходимы. Однако необходимо констатировать и то, что, кроме принятия неоспоримости единства в деле противостояния противнику, аналогичный подход нужно проявить и в отношении порождающих проблемы внутри страны людей.
Ослабляющие Армению сегодня озвучивают призывы к единству, заявляют, что «в данной ситуации не нужно играть в оппозицию и власть – мы должны сплотиться».
Понятно, что в сложившейся ситуации все проблемы отодвигаются на второй план – безопасность Армении и Арцаха превыше всего. И если в ближайшем будущем или, скажем, осенью вдруг выяснится, что какая-то из «экспертных групп» в одном из марзов организовала обсуждение на тему конституционных «реформ», то это будет означать, что действующей власти на нашу безопасность попросту наплевать.
Основные политические силы выступают против конституционных изменений (в действительности – попытки режима воспроизвести свою власть). Следовательно, попытка их проведения как минимум означает выступление против идеи единства в деле противостояния врагу, а также попытку дестабилизации ситуации внутри страны.
Да и вообще, искусственную тему конституционных «реформ» отныне нужно считать закрытой. Сегодня мы все видим последствия ослабленной Армении.
Действительно, наша армия победившая, и таковой останется и впредь. Азербайджану нужно указать на его место, и в этом вопросе мы все едины. Вопросов здесь нет никаких. Однако этого слишком мало. Армения должна быть сильной, а не прогнувшейся под множеством проблем страной. Так что, забудьте о конституционных изменениях. Нам нужно скорейшее решение реально существующих проблем. И даже не вздумайте использовать напряженную ситуацию на границе для решения ваших проблем. Для вас это может стать фатальным.
P.S. С первых же месяцев президентства Серж Саргсян расставляет свои подписи под различными опасными документами – Майндорфским соглашением, армяно-турецкими протоколами…
И каждый раз власти заявляют, что это продиктовано исключительно интересами Армении. Например, заявлялось, что напряженность на линии соприкосновения спадет, армяно-турецкая граница будет открыта без предварительных условий…
Сегодня мы стоим на пороге войны, а Турция выставляет кучу предварительных условий, держа границу на замке. Действующая власть исчерпала свой лимит инициатив, и даже неоднократно его перекрыла.
С большим беспокойством ждем новостей из Сочи. И не приведи господь Сержу Саргсяну снова с ручкой в руках кинуться подписывать новые документы.
Тема конституционных изменений закрыта