ՄԱԿ–ի գլխավոր քարտուղարը հրադադարի կոչ է արել Իսրայելին և Պաղեստինին
Գազայի հատվածում Իդ ալ–Ֆիտր տոնի ընթացքում պետք է մարդասիրական հրադադար հայտարարվի։ Այսպիսի կոչով է հանդես եկել Կահիրեում ՄԱԿ–ի գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունը։
Իդ ալ–Ֆիտրը արաբական մի շարք պետություններում մեկնարկում է երկուշաբթի` հուլիսի 28-ին, և կտևի ամբողջ շաբաթ։
Հիշեցնենք՝ ԱՀԿ–ն պահանջել էր մարդասիրական միջանցքներ ստեղծել Գազայի հատվածում վիրավորներին տարհանելու ու դեղամիջոցներ անկլավ հասցնելու համար։

Генсек ООН призвал к перемирию Израиль и Палестину на время праздника Ид аль-Фитр
В секторе Газа на время праздника Ид аль-Фитр, венчающего месяц поста рамадан, следует объявить гуманитарное перемирие. С таким призывом выступил в Каире генеральный секретарь ООН Пан Ги Мун, сообщает ИТАР-ТАСС.
Ид аль-Фитр в большинстве арабских государств начинается в понедельник, 28 июля, и продлится всю неделю.
Ранее Всемирная организация здравоохранения потребовала создания гуманитарных коридоров для эвакуации раненых из сектора Газа и доставки медикаментов в приморский анклав.