«Որոտանի»–ի պարտավորությունների մի մասը մարվում է «Նաիրիտ-2»–ի 53.27% բաժնեմասերով
ՀՀ Կառավարությունից հայտնում են, որ դեռևս 1998թ. 11 ՊՓԲ ընկերությունների միացմամբ ստեղծվել է «Հայգազարդ» ՓԲԸ-ն. գազի համակարգի իրական ակտիվները ներդրվել են նոր ստեղծվող «Հայռուսգազարդ» ՓԲԸ կանոնադրական կապիտալում, իսկ չհավաքված դեբիտորական և եղած կրեդիտորական պարտքերը փոխանցվել «Հայգազարդի» հաշվեկշիռ: Կառավարության որոշմամբ սահմանվում է, որ նշված պարտքերն ու պարտավորությունները մարվելու են ընկերության մի շարք ակտիվներ, այդ թվում «Նաիրիտ-2» ՓԲԸ-ի 46.73 տոկոս բաժնեմասը ՀՀ կառավարությանը փոխանցելու եղանակով: «Որոտանի ՀԷԿՀ» ՓԲԸ հանդեպ ընկերության պարտավորությունների մի մասը մարվելու է «Նաիրիտ-2» ՓԲԸ 53.27 տոկոս բաժնեմասը սեփականության իրավունքով փոխանցելու եղանակով: «Նաիրիտ-2» ՓԲԸ բաժնետոմսերի կառավարման լիազորությունը վերապահվում է ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարին: Այսպիսով, «Հայգազարդ» ընկերության ակտիվների փոխանցմամբ մարվում են վերջինիս պարտավորությունները ՀՀ ֆինանսների նախարարության և «Որոտանի ՀԷԿՀ» ՓԲԸ հանդեպ:
Գործադիրն իր որոշմամբ սահմանել է երկրաբանական տեղեկության տրամադրման և դրա հետ կապված մատուցվող ծառայությունների դիմաց վճարման կարգը, ինչը թելադրված է «Ընդերքի մասին» ՀՀ օրենսգրքի պահանջով:

Часть активов завода «Наирит» перейдет ЗАО «Воротанский каскад ГЭС» в счет оплаты долга
В ходе сегодняшнего заседания Правительства РА было принято решение о передаче ЗАО «Воротанский каскад гидроэлектростанций» 53,27% активов ЗАО «Наирит-2» балансовой стоимостью 7320,8 млн. драмов и 3,5967% активов «Завода Наирит», чья балансовая стоимость составляет 983,4 млн. драмов, в счет уплаты долга.
Как передает «arka.am», согласно представленному на официальном сайте правительства обоснованию, ЗАО «Воротанский каскад гидроэлектростанций» за счет полученных акций погасит имеющиеся обязательства «Армгазпрома» (эксплуатирует завод «Наирит») в размере договорной цены приобретаемых активов.
Тем же решением правительства, бюджетные кредиты и другие обязательства ЗАО «Армгазпром» перед Министерством финансов Армении будут погашены путем передачи правительству части его активов, в том числе право требования дебиторской задолженности в отношении Министерства обороны Армении, газопровода «Тех-Степанакерт», а также 46,73% активов ЗАО «Наирит-2».
Таким образом, согласно этому решению, 46,73% ЗАО «Наирит-2» и газопровод «Тех-Степанакерт» переданы Министерству энергетики и природных ресурсов Армении, и после оформления в собственность Республики Армения полномочия управления акциями компаний будут возложены на министра энергетики и природных ресурсов.