ՄԱԿ–ի գլխավոր քարտուղարն Իսրայելին զսպվածության կոչ է արել
ՄԱԿ–ի գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունը, Գազայի հատվածում իրավիճակի կարգավորման մերձավորարևելյան շրջագայության շրջանակներում գտնվելով Քաթարի մայրաքաղաքում, կոչ է արել իսրայելական իշխանությանը «մաքսիմալ զսպվածություն ցուցաբերել»։ Այս մասին հաղորդում է «Ֆրանս պրես» գործակալությունը։
«Իսրայելը պետք է մաքսիմալ զսպվածություն ցուցաբերի և ավելին անի խաղաղ բնակչության պաշտպանության համար: Շատ անմեղ մարդիկ են զոհվում», – հայտարարել է նա՝ նշելով, որ իշխանությունները նույնպես պետք է հարգեն մարդասիրական իրավունքի դրույթները։ ՄԱԿ–ի գլխավոր քարտուղարը դատապարտել է իսրայելական բանակի կողմից Շիջայի բնակելի թաղամասերի հրետակոծումը, որտեղ ավելի քան 60 պաղեստինցի է զոհվել, մոտ 400–ը՝ վիրավորվել։
Կիրակի Պան Գի Մունը սկսել է իր մերձավորարևելյան տուրնեն, որի շրջանակներում նա մտադիր է հասնել «ՀԱՄԱՍ»–ի և Իսրայելի միջև հրադադարի։
Բացի Քաթարից՝ ՄԱԿ–ի գլխավոր քարտուղարը, ինչպես սպասվում է, կայցելի Քուվեյթ, Կահիրե, Իսրայել և Հորդանան։ Սպասվում է, որ Նյու Յորք Պան Գի Մունը կվերադառնա մյուս շաբաթվա վերջին։

Генсек ООН призвал Израиль к максимальной сдержанности
Генеральный секретарь ООН Пан Ги Мун, находясь в столице Катара в рамках своего ближневосточного турне по урегулированию ситуации в секторе Газа, призывал израильские власти «проявить максимум сдержанности», сообщает РИА «Новости».
«Израиль должен проявить максимум сдержанности и сделать больше для защиты мирных жителей. Гибнет очень много невинных людей», — заявил он, отметив, что власти также «должны уважать нормы гуманитарного права».
Генсек ООН осудил обстрел израильской армией жилых кварталов Шиджаийи, где погибли свыше 60 палестинцев, порядка 400 ранены. «Пока я был на пути в Доху, еще десятки мирных жителей, в том числе и дети, были убиты в результате обстрела в Шиджаийи. Я осуждаю эти жестокие действия», — заявил Пан Ги Мун.
Отметим, что в воскресенье Пан Ги Мун начал свое ближневосточное турне, в рамках которого намерен добиться прекращения огня от группировки ХАМАС в секторе Газа и Израиля, который проводит в анклаве военную операцию. Помимо Катара, генсек ООН, как ожидается, также посетит Кувейт, Каир, Израиль и Иорданию. Ожидается, что в Нью-Йорк Пан Ги Мун вернется в конце следующей недели.