2014–ի առաջին կեսին Իրաքում ավելի քան 5 500 քաղաքացի է մահացել
Իրաքում 2014թ. առաջին վեց ամսվա ընթացքում 5 576 խաղաղ բնակիչ ահաբեկչության զոհ է դարձել։ Այս հայտարարությունը հրապարակել են ՄԱԿ–ում։
Ընթացիկ տարվա հունվար ամսից բախումների և ահաբեկչության հետևանքով 11 665 իրաքցի վնասվածքներ է ստացել։ Համաձայն ընթացիկ ամսում հրապարակված զեկույցի՝ միայն հունիսին շուրջ 2 400 մարդ է զոհվել, այդ թվում՝ 1 531 խաղաղ բնակիչ։
««Իսլամական պետությունը» և այլ զինված ծայրահեղական խմբավորումներ բազմաթիվ հարձակումներ են իրականացրել, որոնք չեն շրջանցել խաղաղ բնակչությանը», – նշում է ՄԱԿ–ը։ Համաշխարհային կազմակերպությունն առանձին կետով նշել է կառավարական զորքերի խախտումները, որոնք հետագայում կարող են վերափոխվել ռազմական հանցանքի։

За первую половину 2014 года в Ираке погибли более 5,5 тыс. мирных жителей – ООН
Жертвами террора в Ираке за первые шесть месяцев 2014 года стали 5 576 мирных жителей Ирака. Такое заявление опубликовали в ООН, сообщает ИТАР-ТАСС.
С января текущего года ранения в результате столкновений и терактов ранения получили 11 665 иракцев. Согласно распространенному ранее в текущем месяце докладу всемирной организации, только в июне погибли порядка 2400 человек, в том числе 1531 мирный гражданин.
«”Исламское государство”» и другие вооруженные экстремисты совершили множество нападений на систематической основе, что затрагивает мирное население», - отмечает ООН.
Всемирная организация отдельным пунктом выделяет нарушения со стороны правительственных войск, что может быть в дальнейшем переквалифицировано в военные преступления.