Զինյալները գրոհել են Աֆղանստանի նախագահի շքախումբը
Զինյալները գրոհել են Աֆղանստանի նախագահ Համիդ Կարզայի շքախումբը։ Ինչպես տեղեկացրել է «Համա–պրեսս» գործակալությունը, պատահարը տեղի է ունեցել երկրի արևելքում՝ Պակտիա նահանգում։ Նախնական տվյալներով՝ երկրի ղեկավարի անվտանգության ծառայության չորս աշխատակից է վիարավորվել։
Վաղ առավոտյան Աֆղանստանի անվտանգության ուժերը կասեցրել են թալիբների զինված հարձակումը Քաբուլի օդանավակայանում։
«Ահաբեկիչների հարձակումը տապալվել է, պատահարի տարածքը պաշտպանված է, – հայտարարել է Քաբուլի քրեական ոստիկանության պետ Գուլ Աղա Խաշիմը։ – Բոլոր զինյալները, թաքնված կառուցվող շենքերում, ոչնչացվել են»։
Քաբուլի միջազգային օդանավակայանի տարածքում տեղակայված է Աֆղանստանի անվտանգությանն աջակցող միջազգային ուժերի միացյալ շտաբի հրամանատարությունը։

Боевики атаковали кортеж президента Афганистана Хамида Карзая. Как передает ИТАР-ТАСС со ссылкой на информационное агентство «Хама-пресс», инцидент произошел на востоке страны в провинции Пактия.
В четверг рано утром силы безопасности Афганистана отбили вооруженное нападение талибов на аэропорт в Кабуле.
«Атака террористов провалилась, район инцидента зачищен, - заявил начальник криминальной полиции Кабула Гуль Ага Хашими. - Все нападавшие, укрывшиеся в строящихся зданиях, уничтожены».
Отметим, что на территории международного аэропорта столицы Афганистана расположен штаб объединенного командования Международных сил по содействию безопасности в Афганистане.
Боевики атаковали кортеж президента Афганистана