Եթե համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամը չչոքեր մեր դուռը...
Այսօր քչերն են հիշում կամ հիշում են, բայց չեն ցանկանում սովորական քաղաքացիների հիշողությունը թարմացնել, որ ՀՀ վարչապետ եղած ժամանակ  ՀՀ ներկայիս նախագահ Սերժ Սարգսյանը վստահեցնում էր, որ Հայաստանում աղքատ մարդ չպետք է լինի, որ մարդկանց համար համապատասխան աշխատատեղեր պետք է ստեղծվեն, որ, անշուշտ, պետք է բարձրացվեն կենսաթոշակները և այլն։
«Կենսաթոշակառուների համար 68%-ով, այլ թոշակառուների համար՝ միջին հաշվով՝ 60% աճ ենք ունենալու հունվարի 1-ից, բայց կառավարության ծրագրում նաև ամրագրված է, որ 2012-ին Հայաստանում միջին կենսաթոշակը պետք է կազմի 42 հազ. դրամ: Հիմա շա՞տ է 21 կամ 22 հազարը, շա՞տ է լինելու այդ 42 հազարը, ամբողջովին ապահովելո՞ւ է կենսաթոշակառուի բարեկեցիկ կյանքը, իհարկե՝ ոչ։ Եթե ես շատ միամիտ լինեի, կասեի, որ կենսաթոշակառուն կարող է այդ 21 կամ 22 հազ. դրամով լավ ապրել, բայց մյուս կողմից էլ ակնհայտ է, որ 21 հազարն ավելի լավ է, քան 13 հազարը»,- 15.09.07թ. «Ազգ» օրաթերթի գլխավոր խմբագրի հետ զրույցում ասել էր Սերժ Սարգսյանը՝ ավելացնելով,- եթե հնարավորություն լիներ, անշուշտ, մենք միանգամից կդարձնեինք 200 հազար դրամ և կասեինք՝ խնդիրը լուծվում է: Մենք պետք է դնենք լուծելի խնդիրներ, իրատեսական խնդիրներ, որպեսզի հանկարծ որևէ մեկին հուսախաբ չանենք»:
Այժմ, սակայն, ո՛չ 2012թ.-ն է, ո՛չ էլ ասվել է, որ կենսաթոշակը միանգամից 200 հազ. դրամ է դառնալու, բայց մարդիկ արդեն հիասթափված են, որովհետև հիմա արդեն ոչ էլ «2012-ին Հայաստանում միջին կենսաթոշակը կկազմի 42 հազ. դրամ»-ի մասին են խոսում։ «Մեղավորը», իհարկե, կրկին համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամն է։ «Բախտի բերմամբ, թե պատահմամբ», որտեղից որտեղ, մին էլ՝ ըհը՛, վրա հասավ ճգնաժամը, ու բոլոր «բարի» ծրագրերի մասին խոսակցությունները մոռացվեցին։
Այսօր, օրինակ, ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Գևորգ Պետրոսյանն ասում է, որ կառավարությունը և դրա անդամները «չեն ուզում ավելորդ լավատեսության արդյունքում ժողովրդին գցել մոլորության մեջ. մենք անում ենք, ասում ենք իրատեսականը, իրականը»։
«Ոչ թե կառավարության մոտ բացակայում է ցանկությունը և ուշադրությունը, պարզապես հանարավորություններն են սահմանափակ։ Եթե համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամը չչոքեր մեր դուռը, հաստատ պետք է այդ հարցը նայվեր, լուծում ստանար»,- իր պաշտոնավարման 100 օրն ամփոփող մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է Գ. Պետրոսյանը՝ անդրադառնալով նվազագույն սպառողական զամբյուղի գումարային ծավալի ավելացմանը, որն, ըստ նախարարի, այսօր «չի ապահովում մարդու կենսամակարդակը»։
«7օր»-ը Գ. Պետրոսյանից հետաքրքրվել է, թե կենսաթոշակները տարեցտարի բարձրացնելու Սերժ Սարգսյանի խոստումն այսօր որքանո՞վ է իրականություն դառնում, ինչին ի պատասխան էլ ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարն այսպես է ասել.
«Այն, որ մեր հանրապետության նախագահը հետևողական է կենսաթոշակառուների շահերի պաշտպանության գործում, ոչ ոք չի կասկածում, բայց հանրապետության նախագահն այդ ցանկությունն արտահայտելիս չէր կարող նախատեսել, որ մեր երկիրը, ամբողջ աշխարհը հայտնվելու են այդ իրավիճակում։ Այսօր կառավարությունը վճռական է, որ պարբերաբար  վերանայվի կենսաթոշակի չափը, բայց եթե օբյեկտիվ անհնարինության հանգամանքներ կան, մենք անհատներ ենք, և ոչ մեկս չի կարող ազդել համաշխարհային խնդիրների վրա։ Երբ ճգնաժամը մեզանից հեռանա, անպայման կենսաթոշակների ոլորտը վերանայվելու է, կենսաթոշակառուների շահերը մենք սկսելու ենք փորձել պաշտպանել ավելի բարձր գումարներով»։
Տատիկս այստեղ մի լավ խոսք կասեր՝ էշ մի սատկի, գարուն կգա։ Սա՝ իմիջիայլոց։ Իսկ ավելի լուրջ, ցավոք, մեր հասարակությունն այդպես էլ չի իմանա, եթե համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամն իր «սև գործը» չաներ, 2012թ. Հայաստանում միջին կենսաթոշակը 42 հազ. դրամ կկազմե՞ր։
Կամ եթե իրականում ընդունենք, որ «մեղավորը» ֆինանսատնտեսական ճգնաժամն է, ապա այս դեպքում էլ անհասկանալի է, թե ինչո՞ւ 2008թ. նոյեմբեր ամսին նախորդ տարվա համեմատ գրեթե կրկնակի ավելացվեց 2009թ. հավակնոտ պետական բյուջեն, որը հիմնականում ուղղվելու էր սոցիալապես անապահով խավի խնդիրները հոգալուն։ Չէ՞ որ այդ ժամանակ արդեն համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամը «գլուխ էր բարձրացնում», և հեռատեսություն էր պետք, չէ՞, ունենալ՝ հասկանալու, որ Հայաստանը նրա հասցրած վնասներից անմասն չի մնա։ Թեև Գ. Պետրոսյանն այսօր էլ հայտարարում է, որ համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամը, սոցիալական առումով, բացարձակապես չի անդրադառնալու ՀՀ քաղաքացիների վրա։
«Այսօր՝ ՀՀ վարչապետի գլխավորությամբ, ՀՀ կառավարությունը հետևողականորեն տարավ և պաշտպանեց այդ գիծը, որ ֆինանսատնտեսական ճգնաժամը բացարձակապես չանդրադառնա սոցիալական ոլորտի վրա։ Եվ ոչ միայն չեն կրճատվել սոցիալական ոլորտի համար նախատեսված պետական բյուջեի միջոցները, այլև 2010թ. այդ միջոցները հնարավորության սահմաններում ավելացվել են»։

Если б мировой финансово-экономический кризис не постучался бы в наши двери...
Сегодня мало кто помнит, или помнит, но не хочет освежить память простых граждан, что, будучи премьер-министром, нынешний президент РА Серж Саргсян заверял, что в Армении бедных людей не должно быть, что для людей необходимо создать соответствующие рабочие места , что несомненно должны быть подняты пенсии и др.
«С 1 января для пенсионеров на 68%, а для других получателей пенсии в среднем на 60%  будем иметь рост, но в программе правительства закреплено также, что в 2012 году средняя пенсия в Армении должна составить 42 тысяч драмов. Теперь много 21 или 22 тысячи драмов? Много будут эти 42 тысячи драмов и обеспечат ли они полностью благополучную жизнь пенсионера? Конечно, нет. Если бы я был наивным, то сказал бы, что пенсионерка может на эти 21 или 22 тысячи жить хорошо, но с другой стороны,  очевидно, что 21 тысячи лучше, чем 13 тысяч», - сказал в беседе с главным редактором газеты «Азг» Серж Саргсян, добавив, - «если б была возможность, несомненно, мы бы сделали сразу 200 тысяч драмов и сказали  бы, что проблема решается. Мы должны ставить решаемые задачи, реалистичные задачи, чтобы случайно кого-то не разочаровать».
Ныне не 2012 год, не говорилось и, что пенсия станет сразу 200 тысяч драмов, но люди уже разочарованы, поскольку сейчас уже и не говорят о том, что «в 2012 году в Армении средняя пенсия составит 42 тысяч драмов». «По волею судьбы или случайно», откуда ни возьмись, вдруг,  нагрянул кризис, и все разговоры о «добрых» программах были позабыты.
Сегодня, например, министр труда и по социальным вопросам РА Геворк Петросян говорит, что правительство и его члены «в результате излишнего оптимизма не хотят вводить народ в заблуждение, мы делаем, говорим реальность, действительность».
«Не то, что у правительства отсутствует желание и внимание, просто возможности ограничены. Если бы финансово-экономический кризис не постучался бы в наши двери, то точно этот вопрос должен был бы рассматриваться, получить решение», - заявил Г.Петросян на пресс-конференции, посвященной 100 дням пребывания его на посту министра, касаясь прибавления объема минимальной потребительской корзины, которая, по мнению министра, «не обеспечивает уровень жизнеобеспечения человека».
«7or» поинтересовался у Г.Петросян, насколько сегодня реально обещание Сержа Саргсяна о повышении пенсий из года в год, на что министр труда и по социальным вопросам РА ответил:
«То, что наш президент последователен в деле защиты интересов пенсионеров, никто не сомневается, однако, президент республики, выражая это желание, не мог предвидеть, что наша страна, весь мир окажутся в это положении. Сегодня правительство настроено решительно, чтобы периодически пересматривался размер пенсий, однако если есть объективные обстоятельства, мы частные лица, и не можем повлиять на мировые проблемы. Когда кризиса покинет нас, обязательно сфера пенсий будет пересмотрена, мы попытаемся начать защищать интересы пенсионеров по более высоким суммам».
Здесь моя бабушка сказал бы одну хорошую вещь - ишак не подыхай, придет весна. Это кстати, А если серьезно, то, к сожалению, наше общество так и не узнает, если бы мировой финансово-экономический кризис не сделал бы свое «черное дело», составила бы в 2012 году  средняя пенсия в Армении 42 тысячи драмов?
Или, если действительно примем, что «виновным» является финансово-экономический кризис, то в этом случае непонятно, зачем в ноябре 2008 года по сравнению с прежним годом почти вдвойне увеличился амбициозный государственный бюджет, который в основном  должен был быть направлен на решение проблем социально необеспеченного слоя. Ведь в это время финансово-экономический кризис «уже поднимал голову» и не надо было иметь дальновидность, чтобы понять, что Армения не останется в стороне от нанесенных им ущербов. Хотя и Г.Петросян и сегодня объявляет, что мировой экономический кризис, в социальном плане, абсолютно не будет отражаться на гражданах РА.
«Сегодня правительство Армении во главе с премьер-министром последовательно защитил эту линию, чтобы финансово-экономический кризис абсолютно не отражался на социальной сфере. И не только не сократились средства  государственного бюджета, предусмотренные на социальную сферу, но и в 2010 году эти средства по мере возможности увеличились».