Գալուստ Սահակյանն ընդունել է ՀՀ-ում Միացյալ Թագավորության դեսպանին
Հուլիսի 10-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանն ընդունեց ՀՀ-ում Միացյալ Թագավորության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Քեթրին Լիչին:
ԱԺ–ից տեղեկացնում են, որ ողջունելով դեսպանին` ԱԺ նախագահը բարձր գնահատեց Հայաստանի հարաբերությունները Միացյալ Թագավորության հետ եւ կարեւորեց խորհրդարանների միջեւ հարաբերությունների սերտացումն ու հետագա ամրապնդումը՝ նշելով, որ հայ-բրիտանական միջխորհրդարանական կապերը հաստատվել են 1992 թվականին, երբ Միացյալ Թագավորության խորհրդարանում ստեղծվեց բրիտանա-հայկական համակուսակցական խորհրդարանական խումբը: Գալուստ Սահակյանը կարեւոր համարեց միջազգային խորհրդարանական հարթակներում երկու երկրների խորհրդարանականների համագործակցությունը:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար ` դեսպան Քեթրին Լիչը նշեց, որ ՄԹ մեծ կարեւորություն է տալիս խորհրդարանների միջեւ համագործակցության զարգացմանը: Նրա խոսքով` հայ խորհրդարանականների՝ այս օրերին ընթացող այցը Մեծ Բրիտանիա նոր լիցք կհաղորդի միջխորհրդարանական կապերին եւ կամրապնդի փոխգործակցությունը:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ կատարվեց տարածաշրջանային խնդիրներին, հայ-թուրքական հարաբերություններին, Հայաստանի անդամակցությանը ԵՏՄ-ին, Հայաստան -ԵՄ համագործակցությանը, կարեւորվեց առեւտրատնտեսական կապերի զարգացումը: ԱԺ նախագահը հույս հայտնեց, որ բրիտանացի խորհրդարանականները կմասնակցեն 2015թ. ապրիլին Երեւանում կայանալիք Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումներին:

Галуст Саакян принял посла Великобритании Кэтрин Линч
10 июля председатель Национального собрания РА Галуст Саакян принял чрезвычайного и полномочного посла Соединенного Королевства в РА Кэтрин Линч, сообщает пресс-служба НС.
Приветствуя посла, спикер НС высоко оценил отношения Армении с Соединенным Королевством (СК) и подчеркнул важность дальнейшего укрепления связей между двумя парламентами, отметив, что армяно-британские межпарламентские отношения установлены в 1992 г., когда в парламенте СК была создана британо-армянская межпартийная парламентская группа. Саакян особо выделил необходимость сотрудничества парламентариев двух стран на международных парламентских площадках.
Поблагодарив за прием, посол Линч отметила, что СК придает огромную важность развитию сотрудничества между парламентами. По ее словам, проходящий в эти дни визит армянских парламентариев в Великобританию даст новый импульс межпарламентским связям и укрепит взаимное сотрудничество.
В ходе встречи были затронуты региональные проблемы, армяно-турецкие отношения, членство Армении в ЕАЭС, сотрудничество РА-ЕС, подчеркнута важность развития торгово-экономических связей. Председатель НС выразил надежду, что британские парламентарии в апреле 2015 г. примут участие в мероприятиях в Ереване, посвященных 100-й годовщине Геноцида армян.