Արթուր Բաղդասարյան. «Այժմ սահմանադրական փոփոխությունների կարիք չկա» (տեսանյութ)
«Օրինաց երկիր» կուսակցությունը կարծում է, որ այժմ սահմանադրական փոփոխությունների կարիք չկա։ Այսօր հրավիրված ասուլիսում պատասխանելով «7օր»–ի հարցին՝ ՕԵԿ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը նշել է.
–Գլխավոր խնդիրը, որ կա այսօր, Սահմանադրությունը չէ՛: Գործող Սահմանադրությունը տալիս է հնարավորություն գործելու համար: Կառավարման համակարգի փոփոխությունը մեզ համար ընդունելի չէ, քանի որ մենք գտնվում ենք պատերազմական վիճակում: Մեզ իրոք անհրաժեշտ է միավորված կոալիցիա: Հիմա կա Ազգային ժողով, որտեղ մի կուսակցությունը մի կողմում է, մյուս հինգը` մյուս կողմում: Մարդու իրավունքների պաշտպանության համար հնարավորություն կա, անհրաժեշտ է միայն քաղաքական կամք դրանք իրականացնելու համար: Այս պահին սահմանադրական փոփոխությունը գտնում ենք ոչ բավարար հիմնավորված:
Ինչ վերաբերում է ՀՀԿ մամուլի խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովի հայտարարությանը, թե առաջիկա 10 տարում հաղթանակներն անցնելու են Մելիք–Ադամյան փողոցով, ՕԵԿ նախագահը դա կա՛մ բարի ցանկության դրսևորում է համարում, կա՛մ ապտակ հասարակությանը։
–Ցանկացած իշխանության գալը պետք է որոշի հասարակությունը: Ես կարծում եմ, որ նա բարի ցանկություն է դրսևորել՝ ասելով 10 տարի, քանի որ կարող էր 20 կամ 30 տարվա մասին խոսել,– հեգնել է Ա. Բաղդասարյանը:

Артур Багдасарян: «Необходимости в конституционных изменениях пока нет»
Партия «Оринац еркир» считает, что необходимости в конституционных изменениях пока нет. Об этом сегодня в ходе пресс-конференции завил председатель ПОЕ Артур Багдасарян.
«Главной проблемой на сегодня является не Конституция. Действующий Основной закон предоставляет возможность для деятельности. Изменение системы правления для нас неприемлемо, так как мы находимся в состоянии войны. Нам действительно нужна объединенная коалиция. Сейчас у нас имеется Национально собрание, где одна партия – по одну сторону, а остальные пять – по другую. Возможность для защиты прав человека имеется – для ее реализации необходима политическая воля. На данном этапе конституционные изменения считаем недостаточно обоснованными», - отметил Багдасарян.
Что касается заявления пресс-секретаря РПА Эдуарда Шармазанова о том, что в ближайшие 10 лет победа будет проходить через улицу Мелик-Адамяна, то председатель ПОЕ посчитал его либо добрым пожеланием, либо пощечиной обществу.
«Вопрос прихода любой власти должен решаться обществом. Считаю, что, говоря о ближайших 10 годах, он высказал доброе пожелание, ведь мог же он заявить о 20 или даже 30 годах», - иронично заметил Багдасарян.