Արթուր Բաղդասարյանը ներողություն խնդրեց Հայաստանի քաղաքացիներից
«Հայաստանում ձևավորվել է միահեծան, առանց իրական հակակշիռների միակուսակցական համակարգ»,–այսօրվա ասուլիսին հայտարարել է «Օրինաց երկիր» կուսակցության նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը: Բանախոսը ներողություն խնդրեց քաղաքացիներից ՕԵԿ–ի թույլ տված սխալների համար՝ ընդգծելով, որ կոալիցիայից դուրս գալուց հետո իրենք եկել են մի շարք եզրահանգումների։
«Տնտեսության մեջ առաջացել է անորոշություն, մենք շարունակում ենք ապրել «յոլա գնալու» տարբերակով։ Շարունակվում է արտագաղթը, մտահոգիչ են զանգվածային գործազրկությունը, շարունակական է գնաճը... Հայաստանում կա միտում անօրինականությունների լեգիտիմացման։ Արտաքին քաղաքականության մեջ Հայաստանն ունի մտահոգիչ զարգացումներ. Հայաստան-ԵՄ բարեփոխումների օրակարգը գտնվում է ոչ ցանկալի հիմքերի վրա, խիստ դանդաղ ընթացքի մեջ է, նույնը վերաբերում է նաև Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցությանը։ Տեսնում ենք գործընթաց, որը մեզ հիմքեր չի տալիս դրական եզրահանգումներ անելու»,-ասել է ՕԵԿ նախագահը՝ նշելով, որ ելքերն առաջարկվելու են կոնկրետ քայլերով։
Բաղդասարյանը հայտնել է նաև, որ կուսակցությունն ակտիվ մասնակցելու է հանրահավաքային պայքարին, անելու է համագործակցության առաջարկներ։
Անդրադառնալով օգոստոսի 1-ից սպասվող էլեկտրաէներգիայի սակագնի թանկացմանը՝ բանախոսն ասել է, որ կուսակցությունը վիճարկելու է այդ որոշումը։
«Խնդիրը լուրջ ուսումնասիրությունների կարիք ունի։ Հարցը վերաբերում է նաև ոչ գազի սակագնի բարձրացմանը։ Գազի գնի թանկացումից հետո երկու տոկոսով ավելացել է «Գազպրոմ Հայաստանի» շահույթը: Ինչո՞ւ պետք է գազի դեպքում շահույթը կազմի երկու տոկոս, իսկ էլեկտրաէներգիայի պարագայում` 14 տոկոս»,–ասել է ՕԵԿ առաջնորդը։

Артур Багдасарян попросил прощения у граждан Армении
«В Армении сформировалась авторитарная, однопартийная система без реальных противовесов», - заявил в ходе сегодняшней пресс-конференции председатель партии «Оринац еркир» (ПОЕ) Артур Багдасарян.
Он попросил прощения у граждан Армении за допущенные ПОЕ ошибки, подчеркнув, что после выхода из коалиции они пришли к ряду выводов.
«В экономике царит неопределенность, мы продолжаем жить по варианту «сводим концы с концами». Продолжается эмиграция, тревожит массовая безработица, цены повышаются… В Армении имеется тенденция по легитимации беззакония. Во внешней политике заметны опасные развития – повестка реформ Армения-ЕС находится на нежелательных основах, процесс протекает довольно медленно, и то же самое касается вступления в Евразийский экономический союз. Мы видим процесс, который не предоставляет нам оснований для позитивных выводов», - заявил председатель ПОЕ, отметив, что выходы будут предложены в конкретных шагах.
По его словам, партия примет активное участие в митинговой борьбе и выступит с предложениями о сотрудничестве.
Касаясь ожидающегося с 1 августа подорожания электроэнергии, Багдасарян отметил, что «Оринац еркир» оспорит данное решение. «Этот вопрос нуждается в серьезном исследовании. То же самое касается и повышения цены на газ. После повышения тарифа на газ прибыль компании «Газпром-Армения» увеличилась на 2 процента. Почему в случае с газом прибыль должна быть 2%, а электроэнергии – 14%?», - добавил Багдасарян.