Իսրայելը և ԱՄՆ–ը քաղաքացիների օֆշորային հաշիվների տվյալների փոխանակման պայմանագիր են ստորագրել
Իսրայելը և ԱՄՆ–ը երկկողմանի պայմանագիր են ստորագրել օֆշորային հաշիվների տեղեկատվության փոխանակման մասին, որոնք ամերիկյան քաղաքացիներն ունեն Իսրայելում, իսկ հրեական պետության քաղաքացիները՝ ԱՄՆ–ում։ Այս մասին այսօր հայտնել է իսրայելական «Հաարեցը»։
Փաստաթուղթը ստորագրվել է չորեքշաբթի։ Առաջին փուլում Իսրայելը կփոխանցի ԱՄՆ–ին ամերիկացիների օֆշորային հաշիվների տվյալները, այդ թվում՝ հաշիվների մնացորդները 2014 թվականի ավարտի դրությամբ Իսրայելում։ Դա պետք է տեղի ունենա մինչև 2015 թվականի սեպտեմբերի 30-ը, և քանի որ համաձայնագիրը դեռևս չի հաստատվել Իսրայելի Կնեսետի կողմից, երկրի իշխանությունները դեռևս չեն անցել դրա իրականացմանը։
ԱՄՆ ներքին եկամուտների ծառայությանը տեղեկատվության փոխանցման համար պատասխանատու է Իսրայելի հարկերի ու հարկահավաքման վարչությունը։ Ի պատասխան՝ ԱՄՆ–ը կփոխանցի իսրայելցիների տվյալներն ԱՄՆ–ում։

Израиль и США подписали соглашение об обмене данными по офшорным счетам своих граждан
Израиль и США подписали двустороннее соглашение об обмене информацией об оффшорных счетах, которые американские граждане имеют в Израиле, а граждане еврейского государства – в Соединенных Штатах. Об этом сообщает ИТАР-ТАСС со ссылкой на израильскую газету «Haaretz».
На первом этапе Израиль передаст властям США информацию об американских владельцах оффшорных счетов в Израиле, в том числе остатков на этих счетах по состоянию на конец 2014 года. Это должно произойти до 30 сентября 2015 года, указывает газета, отмечая, что, так как соглашение еще не утверждено Кнессетом, власти страны пока не приступили к выполнению его положений.
В соответствии с соглашением, Управление по налогам и сборам Израиля будет отвечать за передачу информации по счетам американцев в Службу внутренних доходов США, а в ответ Вашингтон будет передавать информацию о счетах израильтян в Соединенных Штатах.