«Քառյակ». «Երկրի քաղաքական ղեկավարությունը հակաօրինական ճանապարհով է առաջնորդվում» (տեսանյութ)
Այսօր Ազգային ժողովի ոչիշխանական ուժերի ներկայացուցիչները հանդես եկան համատեղ ասուլիսով: ԱԺ ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Միքայել Մելքումյանը հիշեցրել է, որ «քառյակի» ներկայացուցիչները երեկ մասնակցել են ՀԾԿՀ-ում էլեկտրաէներգիայի սակագնի վերաբերյալ նիստին, և իրենց հիմնավորված փաստարկներին՝ որ կան էլեկտրաէներգիան չթանկացնելու լուծումներ, հանձնաժողովի կողմից որևէ հակափաստարկ չի հնչել: Մելքումյանի խոսքով՝ նիստին ներկա արտադրող կայանների ղեկավարները որևէ կերպ չարձագանքեցին «քառյակի» ներկայացուցիչների փաստարկներին,և ՀԾԿՀ–ն թանկացմանը միաձայն կողմ քվեարկեց: ԲՀԿ պատգամավորը մանրամասնել է, թե չթանկացման ինչ լուծումներ է տեսնում։ Առաջին` վնասները կամ ֆինանսական ճեղքվածքը օրենքով պետք է մեկ տարվա ընթաքցում փակի պետությունը, երկրորդ՝ ամորտիզացիոն մաշվածքը և շահույթը պետք է վերանայել՝ իջեցնելով շահույթի նորման։ Երրորդ՝ եթե այսպես շարունակվի, ապա այս ճեղքվածքը միշտ լինելու է, և ամեն տարի ստիպված պետք է սակագինը բարձրացնեն:
«Պետությունը կարող է այս քայլերը իրականացնել մեղմելու համար, և խնդիրը միայն մասնագիտական դաշտում չէ։ Մենք երեկ տեսանք, որ որոշումը միայն քաղաքական դաշտում է»,- ասել է Միքայել Մելքումյանը։
«Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ռուբեն Հակոբյանն էլ շեշտել է, որ «քառյակը» ցանկացած որոշման հետ կապված, լինի կուտակայինի խնդիրը, գազի, թե էլեկտրաէներգայի սակագների, երբեք չի գնացել կատեգորիկ մերժման: Պատգամավորի խոսքով՝ «քառյակը» գնացել է լուծումներ գտնելու ուղղությամբ:
«Բայց մենք տեսնում ենք, որ իսկապես մութ գործարքներ կան: Եթե ճշգրիտ աուդիտ անենք, կարող ենք տեսնել, որ ընդհանրապես կարող է թանկացում չլինել:Կառավարությունը փաստի առաջ է կանգնեցնում, ինչպես, օրինակ, 300 միլիոն պարտքի դեպքում:Հետագայում սկսում են վիճարկել, թե արյդոք պետական պա՞րտքն է, թե՞ ինչ-որ մեկի պարտքն է, որ փակում են ժողովրդի հաշվին: Կատարվում են օրենքով հակաօրինական գործարքներ:Երկրի քաղաքական ղեկավարությունն, ըստ էության, հակաօրինական ճանապարհով է առաջնորդվում»,-ընդգծել է Հակոբյանը։
ՀԱԿ խմբակցության քարտուղար Արամ Մանուկյանն էլ նշել է, որ երեկ իշխանությունը վստահ էր, որ հանձնաժողովը կողմ է քվեարկելու, քանի որ հանձնաժողովի անդամները բանավեճին ընդհանրապես չմասնակցեցին, և ո՛չ Էկոնոմիկայի, ո՛չ Ֆինանսների նախարարությունից մարդ չկար:
«Գիտեին, որ Նազարյանի հանձնաժողովը հեզիկ-նազիկ, առանց փաստ բերելու, կքվեարկի: Այս անգամ մեր փաստարկները և՛ քաղաքական էին, և՛ ֆինանսական։ Այն մեխանիզմները, որ մենք հայտնաբերում ենք հոսանքի հետ կապված, գործում են նաև գազի դեպքում, և՛ սակագնի, և՛ մաշվածության, և՛ այլնի դեպքում նույն մաֆիոզ համակարգերն են, նույն մաֆիոզ մեխանիզմներն են կիրառվում երկու սակագների դեպքում էլ»,-հայտարարել է Արամ Մանուկյանը: Նրա խոսքով՝ Ռոբերտ Նազարյանի մեղքն այն է, որ նա հեզիկ-նազիկ կատարում է իշխանության պատվերը:
«Ինձ համար անակնկալ էր Վրաստանից հոսանք առնելու փաստը: Մինչև հիմա չի եղել մարդ, որ իմանար՝ մենք հոսանք ոչ թե արտադրում ենք, այլ ներմուծում»,-ասել է ՀԱԿ պատգամավորը։
Նա ընդգծել է, որ «քառյակը» տեր է իր հայտարարությանը, և հետևողական է լինելու նաև հետագայում. «Համագործակցելու ենք հասարական, քաղաքական նախաձեռնությունների հետ և «քառյակի» համատեղ քայլերի արդյունքում կունենանք որոշումներ, որոնք կներկայացնենք»։
ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Արմեն Ռուստամյանն էլ ասել է՝ ակնհայտ է, որ ցանկացած իրավիճակ, որտեղ քաղաքական հնչեղության հարցեր են առաջանում, բացահայտում է մեր համակարգի ողջ սնանկությունը:
«Ակնհայտ է, որ ունենք փլուզվող տնտեսություն։ Բնականաբար, իշխանությունը կարիք ունի ֆինանսական միջոցների: Դրա համար նա ուներ երկու աղբյուր։ Մեկը՝ ժողովրդից կորզեն՝ ինչ հնարավոր է, ինչ մնացել է, երկրորդը՝ դրսից պարտքեր վերցնեն: Մեկի արդյունքում արտաքին պարտքը չորս անգամ մեծացել է, մյուսի՝ աղքատությունը 70-80 տոկոսի է հասել»,–ասել է Արմեն Ռուստամյանը:
Նրա խոսքով՝ էներգետիկ համակարգը պետք է դառնար մեր տնտեսության շարժիչ ուժը. մենք էներգիա արտահանող ենք եղել, միակ ապրանքը, որը կայուն կարողացել ենք արտահանել, իսկ հիմա սա էլ է դարձել լուրջ խմդիր:
Այսօր Ազգային ժողովի ոչիշխանական ուժերի ներկայացուցիչները հանդես եկան համատեղ ասուլիսով: ԱԺ ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Միքայել Մելքումյանը հիշեցրել է, որ «քառյակի» ներկայացուցիչները երեկ մասնակցել են ՀԾԿՀ-ում էլեկտրաէներգիայի սակագնի վերաբերյալ նիստին, և իրենց հիմնավորված փաստարկներին՝ որ կան էլեկտրաէներգիան չթանկացնելու լուծումներ, հանձնաժողովի կողմից որևէ հակափաստարկ չի հնչել: Մելքումյանի խոսքով՝ նիստին ներկա արտադրող կայանների ղեկավարները որևէ կերպ չարձագանքեցին «քառյակի» ներկայացուցիչների փաստարկներին, և ՀԾԿՀ–ն թանկացմանը միաձայն կողմ քվեարկեց: ԲՀԿ պատգամավորը մանրամասնել է, թե չթանկացման ինչ լուծումներ է տեսնում։ Առաջին` վնասները կամ ֆինանսական ճեղքվածքը օրենքով պետք է մեկ տարվա ընթաքցում փակի պետությունը, երկրորդ՝ ամորտիզացիոն մաշվածքը և շահույթը պետք է վերանայել՝ իջեցնելով շահույթի նորման։ Երրորդ՝ եթե այսպես շարունակվի, ապա այս ճեղքվածքը միշտ լինելու է, և ամեն տարի ստիպված պետք է սակագինը բարձրացնեն:
«Բայց մենք տեսնում ենք, որ իսկապես մութ գործարքներ կան: Եթե ճշգրիտ աուդիտ անենք, կարող ենք տեսնել, որ ընդհանրապես կարող է թանկացում չլինել: Կառավարությունը փաստի առաջ է կանգնեցնում, ինչպես, օրինակ, 300 միլիոն պարտքի դեպքում: Հետագայում սկսում են վիճարկել, թե արյդոք պետական պա՞րտքն է, թե՞ ինչ-որ մեկի պարտքն է, որ փակում են ժողովրդի հաշվին: Կատարվում են օրենքով հակաօրինական գործարքներ: Երկրի քաղաքական ղեկավարությունն, ըստ էության, հակաօրինական ճանապարհով է առաջնորդվում»,-ընդգծել է Հակոբյանը։

Некоалиционная «четверка» НС: «Политическое руководство страны идет незаконным путем»
Сегодня представители четырех некоалиционных сил парламента РА выступили с совместной пресс-конференцией.
Депутат от фракции «Процветающая Армения» Микаэл Мелкумян отметил, что представители «четверки» накануне приняли участие в заседании Комиссии по регулированию общественных услуг, посвященном вопросу повышения тарифов на электроэнергию, и на их аргументы относительно наличия резервов, которые позволяют не повышать эти тарифы, никаких контраргументов не последовало.
По словам Мелкумяна, участвовавшие в заседании руководители производственных станций никак не отреагировали на аргументы «четверки», и КРОУ единогласно проголосовала за повышение тарифов. Депутат от ППА уточнил также, какие резервы они видят для того, чтобы сохранить тарифы на прежнем уровне. Во-первых, убытки или финансовые бреши по закону в течение года должно закрывать государство, во-вторых, нужно пересмотреть амортизационные расходы и планку получаемой прибыли в сторону их уменьшения, в-третьих, если так продолжится, то эта брешь будет сохраняться постоянно, и каждый год будет возникать необходимость повышать тарифы.
«Государство может пойти на эти шаги по смягчению условий, и проблема находится не только в профессиональной плоскости. Мы вчера убедились, что решение находилось в политической плоскости», - добавил Мелкумян.
Руководитель фракции «Наследие» Рубен Акопян, в свою очередь, подчеркнул, что «четверка» ни в одном вопросе не шла на категорический отказ, будь это «накопительный» вопрос или вопрос тарифов на газ или электроэнергию. По его словам, «четверка» шла по пути поиска путей решения проблемы.
«Однако мы видим и то, что имеют место темные сделки. Если провести надлежащий аудит, можно убедиться в том, что подорожания могло и не быть. Правительство всегда ставит нас перед состоявшимся фактом, как, например, было в случае с 300 млн. долларов за газ. Затем начинают спорить, государственный это долг или долг какой-то организации, который можно покрыть за счет народа. Совершаются незаконные сделки. Политическое руководство страны, по сути, идет незаконным путем», - заявил Акопян.
Секретарь фракции АНК Арам Манукян отметил, что накануне власти были уверены в том, что комиссия проголосует за повышение тарифов, поскольку члены комиссии вообще не приняли участие в дебатах, а Минэкономики и Минфин не послал на заседание своих представителей.
«Они знали, что комиссия Назаряна без каких-либо пререканий проголосует «за». На этот раз наши аргументы были как политическими, так и финансовыми. Те механизмы, которые мы выявляем по части электроэнергии, работают и в связи с газом. И тарифы, и амортизация и остальное повязаны на мафиозных системах. В обоих случаях применяются аналогичные мафиозные схемы», - заявил Манукян, добавив, что председатель КРОУ всего лишь послушно выполнял распоряжение властей.
«Для меня был неожиданным факт закупок электроэнергии у Грузии. До сих пор не было ни одного человека, кто знал бы о том, что электроэнергию мы не экспортируем, а импортируем», - отметил депутат от АНК.
Он также подчеркнул, что «четверка» остается привержена своим заявлениям и будет последовательна в своих дальнейших шагах: «Мы будем сотрудничать с общественными и политическими инициативами, и в результате совместных шагов «четверки» будут приниматься соответствующие решения».
Руководитель фракции АРФД Армен Рустамян заявил, что любая ситуация, во время которой поднимаются имеющие политическое звучание вопросы, раскрывает всё банкротство действующей системы.
«Очевидно, что мы имеем разваливающуюся экономику. Естественно, в этих условиях власти нуждаются в финансовых средствах, а источников этих средств всего два. Первый – урвать у народа оставшееся, а второе – взять новые иностранные кредиты. В результате последнего внешний долг увеличился в четыре раза, а первого – бедность достигла 70-80 процентов», - отметил Рустамян.
По его словам, энергетическая система должна стать движущей силой нашей экономики, так как мы были экспортерами электроэнергии – единственного товара, который мы экспортировали стабильно, а сейчас проблемой стало и это.