Հայաստանն աշխատում է դրսի համար
Ազգային վիճակագրական ծառայության վերջերս հրապարակած տվյալների համաձայն՝ այս տարվա հունվար-հոկտեմբեր ամիսներին ՀՀ ներմուծված ապրանքների գումարային ծավալը կազմում է 3001,5 մլն ԱՄՆ դոլար, իսկ արտահանումը՝ 793.9 մլն դոլար։ Այսինքն՝ ներմուծումը արտահանմանը գերազանցում է մոտ 4 անգամ։
Նախորդ տարվա համեմատ ներմուծում-արտահանում հարաբերակցությունը փոքր-ինչ բարելավվել է, սակայն երբ ուսումնասիրում ես արտահանման կառուցվածը, պարզ է դառնում, որ դա տեղի է ունեցել պղնձի և մոլիբդենի միջազգային գների աճի, այլ ոչ թե Հայաստանի արդյունաբերական արտադրանքի արտահանման կամ էլ ներմուծման փոխարինման հաշվին։
Կառավարությունը և մասնավորապես վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը շատ են սիրում խոսել «Հայկական աշխարհի» մասին՝ քարոզելով այն գաղափարը, թե դրսի հայերը եթե հայկական ապրանքներ գնեն, ապա մեր արտահանումը կավելանա։ Թվում է, թե վատ գաղափար չէ, բայց գործադիրի քայլերն ու իրականությունն այլ երևույթի մասին են վկայում։ Տեղական արտադրության քարոզն ու վարվող քաղաքականությունը միմյանց հակասում են։
Ինչպես հայտնի է, ՀՀ պետբյուջեի ծախսերի շուրջ 40%-ը պետական գնումներն են՝ սկսած գրիչից ու վերջացրած լայն սպառման այլ ապրանքներով։ Պարզվում է, որ պետական գնումների մեծ մասը ներկրվող ապրանքներ են։ Ի դեպ, մեր պետությունը նախապատվությունը ներկրվող ապրանքներին տալիս է նույնիսկ այն դեպքում, երբ առկա է տեղական արտադրության համարժեքը։ Սա արդեն ցույց է տալիս, որ «Հայկական աշխարհի» մասին ճամարտակումներն ընդամենը դեմագոգիա են. եթե ինքդ չես գնում քո երկրում արտադրվածը, ապա ինչպե՞ս ես քարոզում, որ դրսի հայերը գնեն հայկականը։
Աշխարհի իրենց հարգող բոլոր երկրները պետական գնումների միջոցով խրախուսում են տեղական արտադրությունը, այլ հավասար պայմաններում գումարները հատկացնում են հայրենական բիզնեսին, իսկ մեզ մոտ ճիշտ հակառակն է արվում։
Օրինակ՝ հարևան Թուրքիայում օրենսդրորեն պաշտպանվել են տեղական արտադրողները, և եթե նրանք պետությանը նույնիսկ մինչև 15% ավելի թանկ գին են առաջարկում, քան ներմուծողները, ապա նախապատվությունը տրվում է թուրքականին։ «Ֆուտբոլային» դիվանագիտության սիրահարները լավ կանեին, որ այսպիսի բաներ փոխ առնեին Թուրքիայից, այլ ոչ թե սեփական աթոռը պահելու համար թուրքերին հրավիրեին Ղարաբաղի հարցի կարգավորման գործընթացին օժանդակելու։
Եթե իշխանություններն իրոք ցանկություն ունեն խրախուսելու տեղական արտադրությունը, ապա դա կարող են սկսել պետական գնումների համակարգը որոշակի փոփոխության ենթարկելով։ Դրանից հետո կարելի է արդեն ինչ-որ տեղ հասկանալ «Հայկական աշխարհի» քարոզը, թե չէ մի քիչ անհարմար բան է ստացվում։

Армения работает для других
Согласно опубликованным недавно данным Национальной статистической службы, объем импортированных в Армению в январе-октябре этого года товаров составляет 3001,5 млн. долларов США, а экспортированных - 793.9 млн. долларов. То есть, импорт превышает экспорт почти в 4 раза.
По сравнению с предыдущим годом, соотношение между импортом и экспортом немного улучшилось. Однако, когда анализируешь структуру экспорта, то становится ясно, что это произошло благодаря росту международных цен на бронзу и молибден, а не за счет увеличения экспорта промышленной продукции Армении или замещения импорта.
Правительство и, в частности, премьер-министр Тигран Саркисян очень любят говорить об «Армянском мире», пропагандируя ту идею, что если живущие за рубежом армяне будут покупать армянские товары, то объемы нашего экспорта увеличатся. Кажется, что неплохая идея, но действия исполнительной власти и реальность свидетельствуют, что пропаганда местного производства и проводимая политика противоречат друг другу.
Как известно, около 40% расходов госбюджета РА приходится на госзакупки, начиная с ручки и заканчивая другими товарами широкого потребления. Выясняется, что большая часть госзакупок приходится на импортируемые товары. Кстати, наше государство отдает предпочтение импортируемым товарам даже в том случае, когда есть аналог местного производства. Это уже показывает, что разглагольствования об «Армянском мире» являются всего лишь демагогией: если сам не покупаешь произведенное в твоей стране, то как можешь проповедовать, чтобы армяне Диаспоры покупали армянское?
Все уважающие себя страны мира посредством госзакупок поощряют местное производство, при других равных условиях выделяют финансы отечественному бизнесу, а у нас все с точностью наоборот.
Например, в соседней Турции законодательно защищены местные производители и если даже они предлагают государству товар по цене до 15% дороже импортного, то предпочтение отдается турецкому. Хорошо бы, если наши любители «футбольной» дипломатии учились у Турции таким вещам, а не приглашали турок содействовать урегулированию Карабахской проблемы.
Если власти, действительно, хотят стимулировать местное производство, то могут начать это делать, подвергнув определенным изменениям систему госзакупок, после этого уже можно в какой-то степени понять пропаганду «Армянского мира», а иначе как-то неудобно получается.