Քննչական կոմիտեի նախագահը կնշանակվի 20-օրվա ընթացքում
Ըստ այդմ, ներկայումս գործող հինգ քննչական մարմիններից Քննչական կոմիտեի կազմում առայժմ կընդգրկվեն երկուսը` Ոստիկանության և Պաշտպանության նախարարության քննչական մարմինները:
Օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո Հայաստանի Հանրապետության Նախագահը՝ վարչապետի ներկայացմամբ, 20-օրյա ժամկետում կնշանակի քննչական կոմիտեի նախագահ՝ վեց տարի ժամկետով:
Քննչական կոմիտեում պաշտոն զբաղեցնելու սահմանային տարիքը 60 տարեկանն է: Սահմանային տարիքը լրանալուց հետո քննչական կոմիտեի նախագահը կարող է մինչև 5 տարի ժամկետով երկարաձգել ծառայության ժամկետը:
Քննչական կոմիտեի նախագահի և նախագահի տեղակալի պաշտոնի սահմանային տարիքը 65 տարեկանն է, որը Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի կողմից կարող է երկարաձգվել մինչև 2 տարի ժամկետով:
Քննչական կոմիտեի նախագահը պաշտոնի նշանակվելուց հետո՝ 10-օրյա ժամկետում, Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունում քննարկման ներկայացնելու նպատակով, վարչապետին պետք է ներկայացնի քննչական կոմիտեի և վերջինիս դեպարտամենտի կառուցվածքները, անվանացանկերը և հաստիքացուցակները:
Քննչական կոմիտեի կառուցվածքը, անվանացանկը և հաստիքացուցակը հաստատվելուց հետո՝ 5-օրյա ժամկետում, ՀՀ Նախագահին, նշանակման նպատակով, Քննչական կոմիտեի նախագահը ներկայացնում է իր տեղակալների թեկնածությունները, մեկամսյա ժամկետում նշանակումներ է կատարում քննչական ծառայության մյուս պաշտոններում:

Глава Следственного комитета будет назначен в течение 20 дней
Согласно законопроекту «О Следственном комитете Армении», в состав СК войдут пока из действующих пяти следственных органов только два: следственные органы Полиции и Минобороны РА. После вступления закона в силу президент Армении в присутствии премьер-министра в течение 20 дней назначит главу Следственного комитета сроком на 6 лет.
Предельный возраст пребывания в должности в Следственном комитете – 60 лет. По достижении предельного возраста председатель Следственного комитета может продлить срок службы до 5 лет. Предельный возраст для нахождения на должностях главы Следственного комитета и его заместителей – 65 лет, который может быть продлен президентом РА сроком до 2 лет.
Председатель Следственного комитета в десятидневный срок после своего назначения с целью представления на рассмотрение Правительства РА должен представить премьер-министру структуры Следственного комитета и его департамента, состав и штат, после утверждения которых в пятидневный срок представит президенту Армении кандидатуры заместителей. В течение одного месяца производятся назначения на другие должности в Следственном комитете РА.