Մարգվելաշվիլին մերժել է Սերժ Սարգսյանին
Ինչպես արդեն տեղեկացրել էինք, հունիսի 18-ին պաշտոնական այցով Վրաստան է այցելել Սերժ Սարգսյանը: ilur.am–ի փոխանցմամբ՝ Սարգսյանը և Գեորգի Մարգվելաշվիլին հանդիպման ժամանակ առանձնազրույց են ունեցել, որին հաջորդել է երկու երկրների պաշտոնական պատվիրակությունների մասնակցությամբ ընդլայնված կազմով բանակցությունները:
Սարգսյանը իր խոսքում նշել է, թե խորապես վստահ է, որ Վրաստանը հունիսի 27-ին ստորագրելով Ասոցացման համաձայնագիր և մաս դառնալով Ազատ առևտրի պայմանագրին՝ հնարավորություն է ստեղծում հայ գործարարների համար, որոնք տեսնում են իրենց մասնակցությունը եվրոպական շուկայում:
iLur.am-ի տեղեկություններով՝ Սերժ Սարգսյանի այցի հիմնական նպատակը եղել է Վրաստանի կողմից տարանցիկ փոխանցումների համար լրացուցիչ վարձ չվերցնելու հարցի շուրջ պայմանավորվածություն ձեռք բերելը, սակայն բանակցությունները ավարտվել են անհաջողությամբ: Վրացական կողմը, առաջնորդվելով Եվրամիության հետ ձեռք բերած պայմանավորվածության շրջանակներով՝ մերժել է Սարգսյանի առաջարկը՝ նշելով, որ փոխադրման համար նախատեսված լրացուցիչ գումարը գանձվելու է:

Маргвелашвили отказал Сержу Саргсяну
Как уже сообщалось, 18 июня Серж Саргсян с официальным визитом посетил Грузию. В ходе визита состоялась его встреча с президентом Грузии Георгием Маргвелашвили с глазу на глаз и в расширенном составе.
Саргсян в своей речи выразил глубокое убеждение, что Грузия, подписав 27 июня Соглашение об ассоциации с ЕС и став частью Договора о свободной торговле, создает возможность для армянских бизнесменов, которые видят свое участие на европейском рынке.
По сведениям «iLur.am», основной целью визита Сержа Саргсяна было достижение договоренности об отказе от введения со стороны Грузии дополнительных пошлин на транзитные перевозки, однако переговоры завершились безрезультатно. Грузия, руководствуясь достигнутыми с Евросоюзом договоренностями, отклонила предложение Саргсяна, отметив, что дополнительные сборы взиматься будут.