Զոհվածների փոխանակման ժամանակ ուկրաինական կողմը գումար է պահանջել ԼԺՀ աշխարհազորայիններից
Ուկրաինական ուժայինների և Լուգանսկի Ժողովրդական Հանրապետության միջև զոհվածների և վիրավորների փոխանակման ընթացքում դեպքեր են գրանցվել, երբ ուկրաինական կողմը գումար է պահանջել ԼԺՀ աշխարհազորայիններից։
«Նրանք յուրաքանչյուր զոհվածի համար 5 հազար դոլար էին պահանջում»,–ասել է ԼԺՀ ղեկավար Վալերի Բոլոտովը։ Լուգանսկի աշխարհազորայիններն ինը զոհվածի դիակ են վերցրել և 12 վիրավոր զինվոր, իսկ ուկրաինական կողմը, Բոլոտովի խոսքերով, ավելի քան 100 զոհված Մետալլիստ բնակավայրի շրջանում, «չհաշված նրանց, ովքեր օդանավակայանում են»։ Բոլոտովը նաև նշել է, որ ուկրաինական կողմը խախտել է ժամանակավոր հրադադարի պայմանավորվածությունը։
«Նրանք կրակ են բացել մեր արգելակետերի ուղղությամբ։ Մենք ամբողջությամբ կատարել ենք պայմանավորվածությունները՝ թույլ տալով տանել զոհվածներին»,–ընդգծել է Բոլոտովը։

В ходе обмена погибшими украинская сторона требовала за ополченцев ЛНР выкуп
В ходе обмена убитыми и ранеными между украинскими силовиками и ополченцами провозглашенной Луганской народной республики (ЛНР) были отмечены случаи, когда за убитых ополченцев требовали выкуп, сообщает ИТАР-ТАСС.
«Они просили за каждого погибшего $5 тыс.», - сказал глава ЛНР Валерий Болотов.
Луганские ополченцы забрали тела девяти убитых и 12 раненых бойцов, а украинская сторона, по словам Болотова, – более 100 погибших в районе поселка Металлист, «не считая тех, кто в аэропорту».
Болотов также заявил, что украинская сторона нарушила условия временной договоренности о прекращении огня. «Они открыли огонь по нашим блокпостам. Был открыт минометный и артиллерийский огонь, - сказал он. - Мы полностью выполнили условия договоренности, позволив забрать своих погибших».
По словам Болотова, другим пунктом договоренности, который нарушила украинская сторона, было невыдвижение колонн бронетехники. Он отметил, что силовики «продолжили подтягивать в направлении города Счастье системы «Град», бронетехнику и тяжелую артиллерию».