Ռ. Հակոբյան. «Բյուջեի կատարողականի քննարկումը մեծամասնության կողմից անտեր էր մնացել»
ԱԺ այսօրվա ճեպազրույցում «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ռուբեն Հակոբյանն անդրադարձել է 2013թ. բյուջեի կատարողականին։
–Դրա քննարումը բավականին ձևական բնույթ էր կրում. Կառավարությունը, որն իրականացրել էր այդ բյուջեն, հրաժարական էր տվել ծրագիրը չիրականացնելու և չորս քաղաքական ուժերի միասնական համագործակցության ու հասարակության ակտիվ կեցվածքի պատճառով: Այդ կատարողականի քննարկումը մեծամասնության կողմից անտեր էր մնացել,-ասել է Ռ. Հակոբյանը:
Նա աբսուրդ է համարում հայտարարությունները, որ բյուջեն գերթե 100%–ով կատարվել է, իսկ իրականում մոտ երկու անգամ Կառավարությունը չի կատարել տնտեսական աճը:
–Կառավարությունը գնահատական չտվեց այս կատարողականին։ Նշանակում է, որ եթե այս Կառավարությունը չիրականացնի բյուջեն, հաջորդ Կառավարությունը ևս գնահատական չի տա,–ասել է Ռ. Հակոբյանը:
Ինչ վերաբերում է քառյակի ներկայացրած 12 պահանջ–կետերին, Ռ. Հակոբյանն ընդգծել է, որ շատ հստակ ժամկետ է սահմանված, և այդ կետերը նշված ժամանակահատվածում իշխանությունը կարո՛ղ է կատարել։
–Բայց ինձ չի թվում, որ իշխանությունը կամք կդրսևորի և այդ 12 կետերը կկատարի: Աշնանն արդեն համապետական հանրահավաքում մենք կտանք մեր գնահատականները և կներկայացնենք 4 քաղաքական ուժերի «ճանապարհային քարտեզը»,-ասել է Ռ. Հակոբյանը:

Рубен Акопян: «Мне не кажется, что власти проявят волю и выполнят эти 12 требований»
В ходе брифинга в Национальном собрании РА руководитель фракции «Наследие» Рубен Акопян коснулся отчета об исполнении бюджета 2013 года.
«Его обсуждение носило довольно формальный характер. Правительство, которое исполняло этот бюджет, подало в отставку в связи с его неисполнением и ввиду совместной деятельности четырех политических сил, а также активной позиции общества. Обсуждение этого отчета для парламентского большинства так и осталось бесхозным», - отметил Акопян.
Он назвал абсурдом заявления о том, что бюджет был выполнен практически на 100%, когда в реальности заявленный правительством экономический рост не был обеспечен даже наполовину.
«Правительство не дало оценки данному отчету. Это означает, что если действующее правительство не исполнит бюджет, следующее тоже не будет давать этому оценки», - подчеркнул руководитель фракции «Наследие».
Что касается выдвинутых «четверкой» некоалиционных сил НС 12 требований, то Акопян отметил, что установлены довольно четкие сроки, и за это время власти могут выполнить все требования.
«Однако мне не кажется, что власти проявят волю и выполнят эти 12 требований. Осенью во время общереспубликанского митинга мы дадим свою оценку и представим «дорожную карту» деятельности четырех политических сил», - добавил Акопян.